CHP’li İnce: Yetmedi Obama’dan yardım iste!

AKP'nin, seçimlerin iptalini isteyeceğini kaydeden CHP'li İnce verdi veriştirdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Yalova Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuştu. Muharrem İnce, resmi olmayan sonuçlara göre 6 oy farkla seçimleri kazanan Vefa Salman’ın, başkanlığının engellenmek istendiğini kaydetti. Ak Parti’nin, seçimlerin iptalini isteyeceğini kaydeden CHP’li İnce, "Şimdi YSK’ya gideceklermiş. Ne diyeceksin? Hangi gerekçelerin var? Peki 4-0 olacak. Yetmedi Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yap. Yetmedi BM’ye git. Yetmedi Adalet Divanı’na git. Yetmedi Obama’dan yardım iste. Diyor ki basın açıklamasında, o da olmazsa iptalini isteyecekmiş. Bakın bunlar siyaset acemisi. Eğer bu iptal olursa yüzde 75 alır Vefa Salman. Hele bir et. Et de göreyim. Bu kadar acemi olur mu? Bir diyor hile yaptılar. Kim hile yapmış biz. Türkiye’de 76 milyona söylesen CHP’liler hile yaptılar deseler gülerler. Buna herkes güler" dedi.

BÖYLE İMAJIMIZ MI VAR?

Ak Parti kanadının, Yalova’daki seçimlerde hile yapıldığıyla ilgili açıklamasını eleştiren Muharrem İnce, "Türkiye’de bizim hiç seçim hilesiyle ilgili böyle bir imajımız mı var. Tam tersine hilelere engel olamıyorsun diye Vatandaş kızıyor bize. Diyor ki; (Yakup Koçal’ kast ediyor) ’Yuvarlağa vurmamış seçmen, ampulün üzerine vurmuş.’ Gerekçe buluyor. Sonra diyor ki; ’Meydanlarda bu seçim kampanyasında benim çoluk çocuğuma aileme saldırdılar’ diyor. Mağduriyet yarattılar diyor. Bak buradan sesleniyorum. Benim partimden kim birinin ailesini, çoluk çocuğunu siyasete karıştırır onun hesabını ben görürüm. Kim karıştırmış sen bana söyle. Mağduriyet yaratmak için yalan söyleme. Gel söyle düzeltelim. Böyle bir şey olmadan söyleme" açıklamasında bulundu.

AYIP OLUYOR

AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yakup Koçal’ın ’Cemaat Halk Partisi’ söylemine de cevap veren Muharrem İnce şunları söyledi: "Diyor ki, Cemaat Halk Partisi. Bak eski belediye başkanımız ayıp oluyor. Sen o cemaatin evlerinde, okullarında, yurtlarında sabahlara kadar çok gezdin. Peşlerinden çok koştun, ama ben hiç koşmadım. CHP’lileri ayartmak için 2009’da AKP’yi ben yenerim, ben de sosyal demokratlara yakınınım deyip. Cemaatçisini, sosyal demokratını, ülkücüsünü, sağcısını, solcusunu kandırmadın mı? bugün de sağcılar, solcular, ülkücülerden, sosyalistlerden, cemaatçilerden veren oldu. Sana verirken iyi de bize verirken mi kötü? Biz kimseyi kandırmadık. Sen partili olmak ne demek sen bunu bilemezsin. Çünkü sen parti gördün mü dayanamazsın. O partili olmanın ruhunu ben bilirim."

FOTOĞRAF ELİMİZDE BÖYLE BİR OY KULLANAN YOK

Yakup Koçal’ın kısıtlıların seçimlerde oy kullandığıyla ilgili iddiası üzerine İnce şöyle devam etti: "Hile yapmışız biz. Sen hile arıyorsan devletin, belediyenin, Karanfil Evleri’nin imkanlarını kullandın. Sen kendine bakacaksın. Bizim bozuk bir ses sistemimiz vardı. O patates, soğan satıcıları gibi cazır cazır. Burada kampanya yaptık, patates satıcılarının ses düzeniyle. Bizde para yok. Bizde iman, ruh, inanmışlık vardı. Şimdi diyor ki, 1162 sandıkta kısıtlılar, seçme seçilme hakkı olmayanlar oy kullandı. Fotoğrafı elimizde böyle bir oy kullanan yok. Eğer bunları yazdırsan yazdırsan sen yazdırmışındır. Başka bir durumda iptal ettirmek için hınzırlık yapmışsındır. Yapsan yapsan sen yaparsın. Bizim elimizden böyle organizasyonlar gelmez. Çok ayıp ediyor basın toplantısında. Adliye’nin önünde bekleyen yurttaşlarımıza hakaret ediyor, terörist gruplar diyor. Adliye’nin önünde bekleyenler Yalova’nın hakkını yedirmek istemeyenlerdir. Değer mi bir belediye başkanı olmak için hemşerilerimize terörist demeye. Yine orada diyor ki; çoğunluk bizde diyor il başkanı. Belediyeyi başkan yönetmez, meclis yönetir diyor. Diyelim ki bir oyla aldın. Utanmayacak mısın orada oturmaya. Karanfil evleri elinde, belediye elinde, devlet elinde, valilik elinde"

RECEP’İN VALİSİ OLMA

Konuşmasında Yalova Valisi’ni de eleştiren CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Vali Hanım’a da sesleniyorum buradan. Vali Hanım, dikkatli ol, dikkatli ol, dikkatli ol. Bilmediğimi zannetme. Hepsini biliyorum. Nezaketimi bozmuyorum dikkatli ol. Uzun Recep’in valisi olma, devletin valisi ol" ifadesini kullandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Yalova Belediye Başkanı seçilen Vefa Salman ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Ben her zaman sakindim ve her zaman kendimden emindim. Niye biliyor musunuz. Allah’ın adaletine inandım. Şimdi hizmet zamanı, Yalova’ya vefa zamanı. Bu Yalova’yı sizlerle, Yalovalılarla yöneteceğiz. Yalova’yı içimizdeki insan, Yalova, vatan sevgisiyle yöneteceğiz. Yalova ile ilgili kritik her kararı alırken sizlerin onayını alacağım."