CHP’li Özkan:Hükümet çiftçiye desteklemede verdiğini zamlarla geri alıyor

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, iktidarın tarım desteklemelerinde çiftçiye verdiği desteklemelerini girdilere yaptığı zamlarla geri aldığını savundu.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, iktidarın tarım desteklemelerinde çiftçiye verdiği desteklemelerini girdilere yaptığı zamlarla geri aldığını savundu. Milletvekili Özkan, Gıda Kongresi için geldiği Antalya’nın Manavgat ilçesinde toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in Türkiye’de tarım ve hayvancılığı güllü gülistanlık göstermesini üzüntü verici bulduğunu belirten Özkan, dünyada en pahalı mazotu Türk çiftçisinin kullandığını söyledi.
Özkan, iktidarın tarım desteklemelerinde çiftçiye yıllık 10 milyar lira desteklemede bulunduğu yıl içinde mazot, elektrik, gübre, tohum, ilaç ve yeme yaptığı zamlarla 11 milyar lira çıkış olduğunu kaydetti.
Çiftçi ve besicinin başka yapacağı iş olmadığı için zararınada olsa tarlasına buğday ve ahırında inek yetiştirmek mecburiyetinde olduğunu aktaran Özkan,” Dünyada en pahalı mazotu Türk çiftçisi kullanıyor. İktidar ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bunu iyi bilmeli. Maalesef AKP hükümeti 11 yıl içinde ülkemizde çiftçinin yüzünü güldürecek milli bir tarım politikası üretemedi. Yıllık süt artışı ve buğday artışı önemli ama;bu satıştan çiftçinin cebine giren parada önemli. Bir torba yemin çuvalı 46 lira. Besici bunun altından nasıl kalksın. Bakanlık tarım ve hayvancılıkta pembe tablo çizmeyi bıraksın. Çiftçinin ve süt üreticisinin sesini dinlesin. Desteklemeler Avrupa ülkeleri standartlarında olmazsa üretici damızlık düvesini kasaba kestirmek zorunda kalacaktır. Buda hayvancılığımıza büyük darbe vuracaktır.” ifadesini kullandı.