CHP’li Tekin’den Başbakan’a: Muhteşem Yüzyıl’ı bırak bu yüzyıla bak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Muhteşem Yüzyıl tartışmalarını bırakıp, bu yüzyıla bakmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın Muhteşem Yüzyıl tartışmalarını bırakıp, bu yüzyıla bakmasını istedi. Adana’da tarım işçileriyle buluşan Tekin, “Muhteşem Yüzyıl arıyorsun, al sana muhteşem Türkiye, burası. Eğer bir muhteşemlik arayacaksanız, işte bunun yeri Adana’dır. Buradaki binlerce gariban yurttaşlardır. Birçok kadın bebeğiyle işe gidiyor. Sizi vicdanlı olmaya çağırıyorum, iktidar yetkilileri.” dedi.

Suriyeli sığınmacılar için Yüreğir ilçesinde kurulması planlanan konteyner kentte karşı çıkan köylülere destek vermek amacıyla Çarşamba günü Adana’ya gelen Tekin, sabah saatlerinde Doğankent Mahallesi’nde mevsimlik tarım işçileriyle bir araya geldi. Parti yöneticileriyle işçilerin sorunlarını dinleyen Tekin, Türkiye’nin birçok yerinde benzeri görüntülerin yaşandığına dikkat çeken Gürsel Tekin, her ay TÜİK ve devlet bakanlarının “işsizlik azaldı, sosyal güvence sorunları bitti noktasında geldi” yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Tarım işçilerinin sorunlarını yerinde görmek ve bunu kamuoyu ile paylaşmak amacıyla ziyareti gerçekleştirdiğine dikkat çeken Tekin, aynı sıkıntıların Türkiye’nin dört bir yanında yaşandığını belirtti. Sadece İstanbul’da 15 ayrı insan pazarının bulunduğunu aktaran Tekin, yanındaki bir çocuğu göstererek, “Bu çocuğun şu anda okulda yada yatağında olması lazım. Fakat evine uç kuruş para götürecek. Çünkü annesi, babası hasta. Hiç birinin sosyal güvencesi yok. Buradaki vatandaşların hiç birinin sosyal güvencesi olmadığı gibi, işten sağlıklı dönüp dönmeyeceğinin garantisi de yok. Nereye, hangi serüvene gittiğini bilmiyor, insanlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bu ne sağırlıktır bu ne dilsizliktir.” açıklamasını yaptı.

“TARIM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI MECLİSE TAŞIYACAĞIZ”

Gazetecilerin sorusu üzerine, tarım çalışanlarının sorunlarını meclise taşıyacaklarını vurgulayan Tekin, “Elbette konuyu meclise de götüreceği. Ama meclisten ziyade basın aracılığıyla Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. İnşallah akşam televizyonlarda bu ülkeyi yönetenler bürokrat, bakan ve siyasetçileriyle bu manzarayı gördüklerinde bir nebze de olsa vicdanları varsa, vicdanları sızlayacaktır. Yoksa meclise getirip, kanun teklifi, soru önergesi veriyorsunuz, alıp bir yerlere koyuyorlar, aylarca cevabını almak mümkün değil.”

Çukurova Tarım Aracıları Elçiler Derneği Başkanı Fevzi Ete ise tarım işçilerinin bugüne kadar sorunlarına karşılık muhatap bulamadığını ileri sürdü. Tarım işçilerinin eğitim, sağlık, taşımacılık, ücret gibi birçok meselesinin olduğunu anlatan Ete, şöyle devam etti: “İşe gidiş-geliş saatlerimiz beli değil. İşverenin vicdanına kalmış. Sosyal güvencemiz yok. Bizler Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nden toplanıp buraya geldik. Ağalık dönemi bitti, diye sevinirken buralarda köle edindik. Ama hala bazı arkadaşlarımız farkında değil.” Tekin, Adana Milletvekili Ali Demirçalı, İl Başkanı Orhan Sümer, il yöneticileri ve partiliden oluşan CHP heyeti daha sonra mahalle halkıyla kahvaltı yaptı.