CHP meydanlara çıkmaya hazırlanıyor

Bu yıl içinde erken seçim yapılmasını isteyen CHP lideri Deniz Baykal, havaların ısınmasıyla birlikte meydanlara çıkmaya hazırlanıyor.

CHP lideri, mart ve nisan aylarında yapılacak saha çalışması sonrasında oluşturulan raporlara göre hareket edecek. Baykal’ın yaz boyunca meydanlarda vereceği mesajları şimdiden hazır: “Maliye Bakanı Kemal Unakıtan… İktidar cumhuriyetin temel kurumlarına saldırıyor. Cumhurbaşkanlığını bu meclis seçmemeli. Erken seçim şart!”

CHP bu haftadan itibaren hem örgütlerin denetimi, hem de dışa dönük seçim hazırlıkları için çalışmalara başlıyor. Baykal, geçtiğimiz hafta yapılan basına kapalı grup toplantısında, seçim sürecine girildiğini ve anamuhalefet partisi olarak, her an seçim yapılacak gibi hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi. Seçimlerde iktidara gelmelerinin ‘kaçınılmaz’ olduğunu savunan Baykal, etkin propaganda yönteminin parti tarafından benimsenmesi gerektiğini belirtirken, özellikle sandık temsilcilerinin ve sorumluların belirlenmesi, mükerrer kayıtların tespit edilip, bunun önüne geçilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Her sandıkta kadın, genç ve sandık kurulu üyesi olmak üzere en az 3 kişinin görev alması gerektiğini anlatan Baykal, çalışmalarda ‘rüzgarın, sadece Ankara’dan estirilmemesi’ gerektiğini anlattı. Baykal’ın talimatları ve Genel Sekreter Önder Sav’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelge doğrultusunda PM üyeleri ‘denetmen’ sıfatı ile Anadolu’ya dağılmaya başladı. Milletvekilleri de Unakıtan hakkında verilen gensoru önergesinin bugünkü ön görüşmelerinin ardından bölgelerine dağılacak. Sav, tüm örgütlere gönderdiği genelgede “Ülkemiz, Cumhuriyetimiz ve toplumumuz fevkalade karmaşık sorunların yaşandığı bir döneme girmiştir. Böyle bir dönemde demokratik laik Cumhuriyeti, Atatürk ilke ve devrimleri, ülke ve bölge barışı, Türkiye’nin bütünlüğü ve geniş halk kesimlerinin insanca yaşaması için partimize büyük ve önemli görevler düşmektedir.” ifadelerine yer verdi. Genelge doğrultusunda bölgelere dağılan denetmenler, öncelikle gittikleri ilin örgütsel sorunlarına el atacak, genel merkezden beklentileri konusundaki düşünceleri dinleyecek ve mesajları raporlaştırarak yönetime ulaştıracak. Daha sonra genel merkezde o seçim bölgesinde nasıl başarılı olunacağı konusu masaya yatırılacak. Genel Sekreterlik’te birikecek raporlar doğrultusunda, genel seçim stratejisi, adaylıklar ve aday belirleme yöntemi üzerinde merkezi çalışma yürütülecek. Mayıs ayıyla birlikte CHP lideri Baykal raporlardan çıkan sonuçlara göre program belirleyecek ve Anadolu meydanlarında sahne alacak. Baykal, sıcak yaz günleri boyunca açık hava çalışmalarına ağırlık verecek ve iktidara yüklenecek. CHP yönetimi, 19-20 Kasım 2005’teki olağan kurultayın ardından, seçime yönelik parti çalışmalarının etkili, sistemli, sonuç alıcı ve örgütlerle temas halinde sürdürülmesini kararlaştırmıştı. Bu amaçla Genel Sekreter Önder Sav’ın başkanlığında Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, MYK üyeleri Zekeriya Akıncı, Engin Altay, Yılmaz Ateş, Mesut Değer ve Kemal Demirel’den oluşan ‘Seçim Hazırlık Komisyonu’ kuruldu. Komisyon, seçim beyannamesi, görsel malzemeler ve çalışılacak reklam ajansı da dahil çalışma yürütüyor.