CHP Milletvekili Kart; Başbakan’ın doktorunu sordu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel doktoru olarak görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Koray Gürsel'in ilaç firmalarıyla da ilişkisi bulunduğuna dair bilgi ve iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

Atilla Kart, Başbakan Erdoğan’ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Başbakan’ın özel doktoru olarak görev yaptığı bildirilen ve dış gezilere katılan Gürsel hakkında, ilaç yolsuzluğuna karıştığı yolunda ciddi bulgu ve belgelerin olduğunu ileri sürdü. Gürsel’in hangi tarihten itibaren özel doktor olarak görev yaptığını ve halen bu görevine devam edip etmediğini soran Kart, bu kişinin ilaç firmaları- hekim ilişkileri sürecinde firmalara menfaat sağladığı, reçete artırımına yönelik usulsüz çalışmalara katıldığı, bu yolda şüphe ve şaibelerin yaygınlaştığı gerekçesiyle; Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından sürdürülen bir inceleme ve soruşturmanın söz konusu olup olmadığını sordu.

CHP’li Atilla Kart, önergesinde şu sorulara yer verdi: ”Adı geçen kişi, mevcut bulgulara göre 2003 Şubat ayından beri söz konusu ilişkilerin içinde bulunduğu yolunda ciddi bulgular yer aldığına göre, hangi gerekçeyle Başbakanlık nezdindeki görevini sürdürmeye devam etmiştir? Adı geçen hakkında sürdürülen inceleme ve soruşturmadan, Başbakan olarak hangi aşamada bilginiz olmuştur? Bu süreç devam ederken, Sağlık Bakanı, üstüne düşen idari önlemleri neden almamıştır? Bu sürece neden göz yummuştur? Adı geçenin, başka ilaç firmalarıyla da ilişkisi olduğu yolundaki bilgi ve iddialar doğru mudur?”