CHP Milletvekili Susam: Dershaneler gerçek bir fırsat eşitliği sağlıyor

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik çalışmaları doğru bulmadığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik çalışmaları doğru bulmadığını söyledi. Eğitim üzerinden siyaset yapıldığını savunan Susam, “Hükümetin yaptığı çalışmaları, eğitimin sorunlarını çözme bağlamında görmüyorum. Daha çok eğitim üzerinden siyaset yapılan bir tasarı olarak görüyorum. Onun için de doğru bulmuyorum. Yapılan işlemi bilimsel bulmuyorum. Eğitimin temel sorunları noktasında çözümler bulamayan iktidar, bence dershane ve etüt merkezlerinde sanki bir fırsat eşitsizliği varmış gibi gösteriyor. Tam tersine bu sistem devam ettiği sürece dershane ve etüt merkezleri, bu imkanlara erişemeyen çocuklara gerçek fırsat eşitliği sunmaktadır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Öncelikle dershaneleri doğuran sebepler ortadan kaldırılmalı.” sözünü hatırlatan Milletvekili Susam, “Eğitim sisteminin öncelikle dershanelere ihtiyaç duymayacak bir yapıya kavuşmasını sağlamak lazım. Mevcut sıkıntılar ortada dururken yapılan işlem doğru değildir. Bu konuda eğitimi nitelikli hale dönüştürmek yerine, eğitim üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor.” şeklinde konuştu.