CHP’nin aday tanıtımında Ergenekon sanıkları yer bulamadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde gösterdiği milletvekili adaylarının tanıtımını yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde gösterdiği milletvekili adaylarının tanıtımını yaptı. Genel merkezde yapılan tanıtım toplantısında, aday gösterilen Ergenekon davasının sanıklarına yönelik tutum dikkat çekti.

Son anda Denizli ikinci sıradan aday gösterilen eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile eski Genel Başkan Deniz Baykal tokalaşmadılar. Toplantı başlamadan önce salona giren Cihaner, protokolün oturacağı bölüme gitti. Orada bazı partililerle tokalaşan Cihaner, Baykal’ın yanında oturan partiliyle tokalaştı, ancak Baykal ile göz göze gelmekten kaçındı. Baykal’ın tokalaşmadığı Cihaner, daha sonra arka sıralara geçti.
CHP Ankara ikinci bölge üçüncü sıradan milletvekili adayı olan eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ise kendine oturacak yer bulamadı. Önce salona gelen ve bazı partililerle tokalaşan Aygün, bu sırada oturacak yer bakındı. Kimsenin yer vermediği Aygün, salon dışına çıktı. Bir süre sonra tekrar salona gelen Aygün, en arka sırada ayakta zaman zaman alkış tuttu. Bir ara merdiven boşluğuna ayağı kayan Aygün, düşme tehlikesi geçirdi.
CHP’nin tanıtım toplantısında, İstanbul üçüncü bölge dördüncü sıra milletvekili adayı eski Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de yer aldı. Ekşi, yanındakilerle bir süre sohbet etti.

ADAYLAR TOPLANTIYA GELMEYİNCE SİNEVİZYON İLE TANITIM YAPILDI
Günler öncesinden milletvekili adaylarını tanıtacağını duyuran CHP’de, milletvekillerinin bir bölümü toplantıya gelmedi. Bu sebeple zor durumda kalan CHP yönetimi, çözümü sinevizyonlu tanıtımda buldu. 550 milletvekilinin tanıtımı, sinevizyon ile yapıldı. Adayların isimleri tek tek okundu, ekrana ise fotoğrafları yansıtıldı. Bazı adayların fotoğraflarının olmaması da dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isminde tashih yapıldığı görüldü. Adaylar tanıtılırken sadece Kılıçdaroğlu ile Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mustafa Balbay’ın isimleri anons edilince alkışlandı.

CUMA NAMAZI SAATİNDE TANITIM TOPLANTISI
Açıklamalarında, sürekli ‘inançlara saygılıyız’ ifadeleri kullanan CHP yönetiminin, Cuma Namazı saatinde milletvekili aday tanıtım toplantısı yapması dikkat çekti. Önce saat 11.00’de yapılacağı söylenen toplantı, daha sonra saat 11.30’a çekildi. Ancak toplantı vaktinde başlamadı. Yaklaşık 25 dakikalık gecikmeyle başlayan toplantıda, adaylar tek tek sinevizyon üzerinden anons edilince Kılıçdaroğlu’nun konuşması Cuma Namazı vaktine denk geldi. Milyonlarca Müslüman Cuma Namazı kıldığı bir vakitte CHP aday tanıtım toplantısına devam etti.