CHP okullardaki şiddeti aştırmak istiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ve 26 arkadaşı, ilk ve ortaöğretim kurumlarında yaşanan şiddet olaylarını araştırmak için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Gazalcı ve 26 CHP milletvekilinin imzası bulunan şiddet olaylarının araştırma teklifi TBMM Başkanlığı’na verildi.

Gazalcı, son zamanlarda ilk ve ortaöğretim okullarında şiddet olaylarının sıradan disiplin olaylarını aşarak kaygı verici boyutlara tırmandığına işaret etti. Gazalcı, son 2 ay içerisinde yaşanan olaylar nedeniyle 9 öğrencinin yaşamını yitirdiğini, 35 öğretmen ve öğrencinin yaralandığına kaydetti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 2005 yılı verilerine göre İstanbul’da 0-11 yaş arası 868 kız ile 379 erkek çocuğun, 12-18 yaş arası 1.368 kız ile 12 bin 656 erkek çocuğun suç işlediğini tespit ettiğine dikkat çeken Gazalcı, suçlu çocukların yüzde 63’ü ilköğretim okulu öğrencisi ve yüzde 12’sinin lise öğrencisi olduğuna işaret etti.

Öğrenciler arasındaki şiddet olaylarının zaman zaman okul sınırlarını aşarak sokaklara taşındığını vurgulayan Gazalcı, “Kimi okullarda çetelere rastlanmıştır. Bu yüzden normal eğitim öğretim aksamaktadır. Veliler, öğretmenler, kamuoyu bu şiddet olaylarından kaygı duyarken Milli Eğitim Bakanlığı “fazla büyütmeyin” diyerek genelgeyle olayları geçiştirmeye çalışıyor.”dedi.

Gazalcı, okullardaki ikili öğretim, kalabalık sınıf öğretimi, eğitimin niteliğini düşürdüğünü ve öğrencilere yeterli rehberlik hizmetinin verilmediğini belirtti.

Okullarda öğrencilerin boş zamanlarını değerlendireceği spor salonları, kütüphaneler, oyun alanları ve çok amaçlı merkezlerin yeterince bulunmadığına dikkat çeken Gazalcı, “Okullar her zaman toplum yaşamına örnek olacağı yerde, şiddet olaylarına sahne olması geleceğimi açısından kaygı vericidir. Okullar çocukların ve gençlerin nitelikli eğitim alarak yetişeceği, iyi alışkanlıklar kazanacağı yerler olmalıdır. ” diye konuştu.