‘CHP oylarının yüzde 10’u benim’

Halkın Yükseliş Partisi (HYP) Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin aldığı yüzde 19 oyun yüzde 10'unun kendisine verildiğini iddia etti.

HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Kayseri ziyaretinin ikinci gününde basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere ilginç açıklamalarda bulundu. İlk olarak seçim tartışmalarını değerlendiren Yaşar Nuri Öztürk, yapılacak ilk seçimde akademisyenliğinden gelen sempatisinin kendisini iktidara getireceğini söyledi. İnsanların kendisini 20 yıldan bu yana tanıdığını ifade eden Öztürk, CHP katılma sürecinde arkasındaki seçmen desteğinin ikiye bölündüğünü ifade etti. CHP’nin 3 Kasım’da elde ettiği halk desteğinde payının büyük olduğunu kaydeden HYP lideri, “Beni 20 yıldır bu millet tanıyor. Arkamda büyük destek var. 3 Kasım seçimleri öncesi CHP’ye katılma sürecinde beni destekleyenler ikiye bölündü. Bir kısım dediki ‘Bu adamla seçime girmeni istemiyoruz. Ama sana oy vermezlik yapamayız’ dedi. Diğer bir kısım ise ‘Biz seni destekliyoruz ama bu adamla olursan sana oy veremeyiz, kusura bakma’ dedi. Bu adam dedikleri de Deniz Baykal. CHP ile seçime gittik. Ve parti yüzde 19.3 oy aldı. Ancak bu oyların içinde yüzde 5’lik bölümü, herkesin hemfikir olduğu gibi bana verildi. Hatta buna birçok insan yüzde 8 diyor, yüzde 10 diyenler de var. Ha şimdi biz ayrıldık. Yeni bir parti kurduk. Bu partiye CHP’deki payım olan yüzde 10’lik kesim ile oraya oy vermeyen ancak bana sempati besleyen yüzde 8 oranında bir halk desteği daha var. İlk genel seçimlerde yüzde 18 veya 20 civarında oy alacağız. Bu oy oranı da koalisyon hükümetini gösterir. ” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇSİN DEMEK ANAYASAYA AYKIRI”

Gazetecilerin cumhurbaşkanlığına ilişkin sorularını da yanıtlayan HYP Genel Başkanı Öztürk, cumhurbaşkanı seçimlerinin hukuki olanının meclisin seçmesi olduğunu söyledi. Bu meclisi milletin işbaşına getirdiğini belirten Öztürk, “Yasa cumhurbaşkanının nasıl seçileceğini belirtmiş. Siyası dedikodu ile hukuki olanı ayıralım. Ben siyasetçi ve ayın zamanda hukukçuyum. Bu meclis hukuki şartlar çerçevesinde cumhurbaşkanını seçer. Geri kalanı dedikodudur. Cumhurbaşkanlığına aday kişilerin özelliklerinin tartışılması siyasi bir konudur. Bu bir yorumdur. Siyaset meselesidir. Anayasanın hükümleri bellidir. Orada 500’ü aşkın milletvekili vardır. Hukuki çerçevede cumhurbaşkanı seçilir. Efendim deniyor ki ‘Genel seçimlere az kaldı. Bu meclis cumhurbaşkanını seçemez.’ Bu konuşmalara yanlıştır. Bu bir defa anayasaya hakarettir, meclise hakarettir. Meclistekilerin seçime 5-6 ay kala haklarını kullanamaması yönünde bir şart var mı var? Böyle bir kanun maddesi mi var? Bu meclis hükümeti bal gibi seçer.” şeklinde konuştu.

“BAŞÖRTÜSÜNÜ NAMUS MESELESİ OLARAK GÖRMÜYORUZ”

Başörtüsü konusuna da değinen Öztürk, başörtüsünün kendileri için namus meselesi olarak görülmediğini belirtti. “Namusumuzu 1 metrelik bez parçasına indirgemeyiz” diyen Öztürk, “Biz nasıl çözeceğiz. Bu bir süreçtir. AK Parti başörtüsü meselesinin içinden çıkılmaz hale getirdi. Bana göre hala AKP kurmayları gibi meseleyi namus meselesi yapmam, Akp kurmayları işi çözülmez duruma sokmuştur. Bunlar meselenin çözülmezliğine bir çivi daha çaktılar. Ben bir ilahiyatçı olarak Kur’an’ın açık emri olmadığı kanaatindeyim. Bu bir yorumdur. Ama bu yorumu yapanların hukukunun korunması lazımdır.” diye konuştu.