CHP reklamları gazeteler tarafından neden reddedildi?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtladı.

Baykal, bir soru üzerine, ”TMSF’ye yönetimindeki iki gazete CHP’nin gönderdiği reklamları yayınlamayı reddetti” dedi.

”Bu ilanlar hukuka aykırı ise niye diğer gazetelerde yayınladı? Diğer gazeteler yayınlıyorsa TMSF ile ilgili bir gazetenin ben bunu basmam çünkü TMSF’nin patronu rahatsız olur, kızıyor başbakan. O ilanda hukuka aykırı bir şey yok ama acıtıyor.

Acıttırdığı şu; Hikmetyar’la başbakanın ilişkisi. Bilinen bir ilişki değil mi? Ortada fotoğraflar yok mu? Peki, Hikmetyar’ın Talibanları Afganistan’daki Türk birliklerine ateş açmadılar mı? Ee, ne oldu? Türk birliklerini hedef alan Talibanların başındaki adamın dizinin dibine Türkiye’nin başbakanı diz çökmüş. Bir muhalefet partisi olarak ben bu çelişkiyi anlatmayacak mıyım?”

BAYKAL’IN HAYATINI DİDİK DİDİK ETTİLER
Baykal AK Parti’nin, hayatını didik didik ettiğini öne sürerek, ”Bula bula 1944 yılında İsmet Paşa Cumhurbaşkanıyken karneyle ekmek dağıtılmış. 2007 CHP Genel Başkanına 1944 yılını örnek vermeye mecbur kalıyor. ‘Ecevit hükümetinde sen de bakandın’ deniyor. Bu onun çaresizliğini, umutsuzluğunu gösteriyor. Benimle ilgili bir iddia ortaya koyamıyor. Söylediğim sözlere cevap veremiyor, başlıyor ‘cibilliyeti yok’ küfretmeye.”

BAYKAL, HÜKÜMETİ GEVŞEK GÖRÜYOR
Baykal, ”Şu sıralarda Başbakanın yaptığı açıklamaların inandırıcı ve etkili bir değerlendirmeyi yansıttığı kanısında değilim. Burada asıl önemli olan Başbakan’ın duyarlılığı, kararlılığı yansıtıp yansıtmaması. Hükümeti bu bakımdan gevşek görüyorum. Bu boş lafla olmaz. Ancak Türkiye kararlılık içine girerse olur. ”

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Baykal, ”Seçimden sonra, Türkiye, Cumhurbaşkanını seçmek durumundadır. Ertelenemez, geciktirilemez… Bu uzlaşma ile olacaktır. Parlamentonun yapısı da zaten uzlaşmayı henüz kavrayamayanlara da önümüzdeki dönemde anlatacaktır” dedi.

ERDOĞAN GİDİCİ OLDUĞUNU BİLİYOR
Baykal, Başbakan’ın tek başına iktidar olamamaları durumunda siyaseti
bırakacağına ilişkin sözlerini de ”Tedirginliğin yükselmesi, sonun gözükmesi, gidici olduğunu kendisinin de öngörmeye başlaması” olarak nitelendirdi.

MERKEZ SAĞA OY VERENLER CHP’YE OY VERECEK
Bir takım çevrelerin, seçim döneminde, Türkiye’de milli maç oynanacağını,
CHP’nin de milli takım olduğunu savunan Baykal, ”Şimdiye kadar CHP’ye oy vermemiş merkez sağa, oy vermiş insanlar CHP’ye oy vereceklerini belirtiyor. Bu seçimin böyle bir anlamı var işte” dedi.