CHP seçimlerde “başarısız” olmadı “başarılı olamadı

CHP seçimlerde "başarısız" olmadı. Sadece "başarılı olamadı. Doğru, partide gençleşme şart!

Hakan Aygün’ün yazısı

CHP seçimlerde “başarısız” olmadı. Sadece “başarılı olamadı. Doğru, partide gençleşme şart!

Belki Baykal’ın da yerine “ateşli” ve “başarıya aç” genç bir liderin de gelmesi doğru olabilir. 

Ama bizce “CHP’nin başarılı olamamasının tek nedeni” olarak Baykal’ı göstermek, “büyük haksızlık” tır! CHP’de lider değişikliğiyle sorun çözülmez!

Bakın, bugün Baykal için yapılan muhabbet, yıllarca Mesut Yılmaz için de, Tansu Çiller için de yapıldı. Mumcu, Mesut Yılmaz’ı niye sıkıştırıyordu? “Sen yıprandın, eskidin, liderliği bana bırak” diye. Sonunda genç Erkan Mumcu geldi de, ANAP kurtuldu mu? Daha beter oldu! Seçime bile girmeyi başaramadı!

Yani “genç lider” bir işe yaramadı! Ya Çiller’in yerine gelen “yeni lider-taze kan” Ağar! Baraj altına düştü diye başına getirildiği DYP’nin oylarını yarı yarıya düşürdü. Artık şunu görüyoruz! . “Genç lider”le de “taze kan”la da iş bitmiyor! DP de, DYP de, ANAP da tarihin mezarlığına gömüldü. CHP ise ayakta! Dün de yazdım. Türk solu 1980’lerde yüzde 30’u arar hale geldi. Son 5 yıldır da sol oylar toplamının yüzde 20’lere gerilemesi eleştirilip, tartışılıyor. İddia ediyorum, 5 yıl sonra yüzde 20 de aranacaktır! Baykal, CHP’nin başında kalırsa da, kalmazsa da aranacaktır!

Çünkü merkez sağ oylar “geometrik hız”la “ürüyor”, tuzu kuru sol oyların sahipleri ise “aritmetik artış”la “ürüyor” İşin doğrusu, Parti Meclisi’nden mahalle örgütlenmesine kadar kadroların büyük çoğunluğunun eskiler tamamen dışlanmayarak, aşamalı olarak değiştirilmesidir! Baykal’ın ağabeyliğinde, başarıya aç genç kuşaklar, farklı bir hava getirecektir! Baykal’ın yapması gereken, “mevcut politbüro çalışanları” yerine, Mehmet Sevigen tipi, Yaşar Okuyan tipi, laf değil iş üreten, vatandaşın içinde 24 saat nöbetçi eczane gibi çalışacak “örgütçü siyasetçi”leri teşkilatın başına getirmesidir.

Yine Baykal’ın yapması gereken başlatmakta geç kaldığı “merkeze kaymaya tam gaz devam” etmesidir. CHP’ye yönelik eleştirilerde en büyük yalan, “gerçek sol parti olamadığı için başarısız olduğu” palavrasıdır. O zaman Baskın Oran niye seçilemedi? Sayısız ufak tefek sol parti neden yerlerde sürünüyor? Kalitesinden kuşku duymadığımız “sosyalist” Ufuk Uras’ın Kürt oylarıyla Meclise girmesi başarı mıdır, dram mıdır? Sol alternatif yaratılamamasının nedeni asla CHP olamaz! Zaten CHP bir kitle partisidir ve CHP’nin önündeki en büyük engel partinin “sol alternatif saçmalamaları” ile boğulmasıdır!

Doğru yoldaki CHP, sol entelektüellerin haksız eleştiri oklarıyla boğuşmaktan nefes alamamaktadır. Sol entelektüellere sorarım, AKP’ye, MHP’ye “sisteme entegre olsunlar, merkeze yaklaşsınlar” diye yıllardır gösterilen anlayışı, CHP’ye gösterme zamanı gelmedi mi? “CHP sol olmadığı için oy alamıyor” palavrasının tersine, CHP’nin oyları AKP’den kat kat daha fazla “ideolojik”tir. CHP’nin sorunu, AKP’nin pragmatistliğini göklere çıkarırken, iş CHP’ye gelince pragmatizmini sorgulama yerine ideolojisini sorgulama hatasına düşen sol entelektüellerdir. Bu tipik bir “sol komunizm çocukluk hastalığı”dır.

CHP oy veren yüzde 20’nin çoğunluğu “aynı kafa”dandır! CHP’yi ya bu haliyle sistemin bir “denge unsuru” olarak kabul edeceğiz, ya da “sıfırdan bir parti” yaratılacak. CHP için “Denge unsuru” ya da “iktidar alternatifi” olarak özetleyeceğimiz her iki yolun da, doğru tarafları vardır! Baykal’ın da, CHP’lilerin de, Türk solunun da yanıtını bulması gereken asıl soru budur! “Tek doğru” olmadığı için de yanıtı zor sorudur!
BUGUN