‘CHP sine-i millete dönmeli’

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP'nin erken seçim yapılması için sine-i millete dönmesi gerektiğini savundu.

Karayalçın, partinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, erken seçim kararı alınacaksa bunun tarihinin 25 Mart olabileceğini kaydetti. CHP’nin, Cumhurbaşkanı’nın yeni meclis tarafından seçilmesini istediğini ve bunun için erken seçim talebinde bulunduğunu anımsatan Karayalçın, “Yeni Meclis’in cumhurbaşkanını seçebilmesi için en geç 8 Şubat’a kadar erken seçim kararı alınmalıdır. Meclis’te çoğunluğu bulunan AKP erken seçim istemediğine göre CHP’nin, 8 Şubat tarihinden önce bir tarihte sine-i millete dönmesi gerekmektedir” dedi. Karayalçın, SHP’nin “cumhurbaşkanı’nın halk tarafından ve iki turlu seçilmesi” gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.

EŞLER

Genel başkan eşleriyle ilgili tartışmalara da değinen Karayalçın, şunları söyledi:

“AKP ve CHP’nin üç beş sözcüklük, bir kaç kavramlık siyasi dağarcığına şimdi de bu partilerin sayın genel başkanlarının sayın eşlerini katmış olmalarından duyduğum üzüntüyü ifade etmek istiyorum.Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun (bu konuyu bilinçli olarak tartışmaya taşıyorum) şeklindeki ifadesini son derece çarpıcı buluyorum. Türkiye’nin bu kadar yakıcı ve yaşamsal sorunu varken tartışma platformuna bu iki partinin sayın genel başkanlarının değerli eşlerinin katılmasını, bu tartışmayı başlatanları ve sürdürenleri kınıyorum. Bu tartışmalara ivedilikle son verilmesini diliyorum.”

Karayalçın, Irak’taki gelişmelerin de dikkatle izlenmesi gerektiğine işaret ederek, “Türkiye, Kuzey Irak ve Irak’ın tümüyle iyi ilişkiler içerisinde olmalıdır” dedi.