CHP Sözcüsü Koç: Masanın üstünde müzakere altında bomba olmaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, çözüm sürecinde gelinen aşamayı eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, çözüm sürecinde gelinen aşamayı eleştirdi. Koç, “Masanın bir ucuna devlet, diğer ucuna terör örgütü lideri oturacak; masanın altına ise bombayı, molotofu koyacaksın. İşte bu olmaz.” dedi.

Ankara il denetmenliği ve 2015 genel seçim hazırlıkları çerçevesinde Şereflikoçhisar ve Evren ilçelerini ziyaret eden Koç, bugün ülkenin adeta yangın yerine döndüğünü ifade etti. Koç, ” ‘Maaşlı Hokkabazlar’ iktidar yalakası yorumcular, her akşam televizyon ekranlarında pembe pembe tablolar çiziyor. Bu pembe tablo çizenlerin bir gün olsun çalışanın, işçinin, çiftçinin, köylünün, memurun sorunlarından bahsettiğini, bir proje ortaya koyduklarını duydunuz mu? Biz ise sadece eleştirmiyoruz, projelerimizi, çözüm önerilerimizi de açıklıyoruz. İşte ‘Aile Sigortası’ ilk aklıma geleni. Biz bir proje koyunca hemen aynı koro işbaşına geçip, CHP kaynağı nereden bulacak diye soruyor. Elinin körü. Şu sarayın maliyetine bakın yeter; eski parayla bir katrilyon, 360 trilyon lira. Sadece merdivenleri dört milyon dolar. Daha uçağı da saymıyorum ha! Ya sadece senin çaldığın yeri kapatsam bile; al sana kaynak!” diye konuştu.

Çözüm sürecine de değinen Koç, “Ülke olarak bizim de sorunlarımız yok mu, elbette var. Ama bunları nasıl çözeceğiz? Masanın bir ucuna devlet, diğer ucuna terör örgütü lideri oturacak; masanın altına ise bombayı, molotofu koyacaksın. İşte bu olmaz sevgili yurttaşlarım, bu olmaz. Bu sorunların konuşulacağı yerin adresi Meclis’tir. Milletin tüm temsilcileri orada. Orada her şey özgür biçimde konuşulmalı. Ayrıma gerek yok. Buralarda çok sayıda Kürt kardeşlerimiz yok mu? Var. ‘Efendim sen şusun, sen busun. Hay dilini eşek arısı soksun; tahtayı gıcırdatma, çatıyı akıtma kardeşim. Bakın bunların döneminde ayrımcılık ayyuka çıktı. ‘Millet 36 parçadan oluşmuştur, şudur, budur.’ Şimdi bunun ne gereği var Allah aşkına! Bakın bir doktor olarak iyi teşhis koyup diyorum ki ‘artık bu kötü doktorun yönetimden uzaklaştırılması gerekiyor.” şeklinde konuştu. CİHAN