CHP toplandı; görüşmede ülke gündemi ele alındı

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı, Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında yapıldı.

Ülke gündemindeki konuların ele alındığı parti genel merkezindeki toplantıda, Tarhan Erdem yönetimindeki Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından gerçekleştirilen ve Milliyet gazetesinde yayımlanan “Gündelik Yaşamda Din, Laiklik ve Türban” konulu araştırma da değerlendirildi.

Genel Başkan Baykal, araştırma sonuçlarının, CHP’nin konuyla ilgili gözlemleriyle uyumlu olduğunu belirterek, Türkiye’nin hızla muhafazakarlaştığını ifade etti.

Baykal, Anayasa değişikliği ile üniversitelerdeki türban yasağının kalkması halinde bu sürecin daha da hızlanacağını dile getirdi.

Baykal, hakim ve savcı atama yöntemini belirleyen yasanın titizlikle incelenmesi ve bu incelemenin ardından Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gerekiyorsa gereğinin bir an önce yapılacağını ifade etti.

Toplantıda ayrıca, TEKEL’in, 2004’te İspanya’dan aldığı makinelerin ithalatında yolsuzluklar yaşandığı konusunda hazırlanan Başbakanlık raporunda isimleri geçen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan hakkındaki CHP’nin suç duyurusu da gündeme geldi.

Konuyla ilgili, görev alanı nedeniyle Maliye Bakanı Unakıtan’ın da sorumluluğu bulunduğu öne sürülerek, kamuoyunun bu açıdan da bilgilendirilmesi gerektiğinin üzerinde duruldu.