CHP uçakları meclise taşıdı

CHP; Başbakan’ın il kongreleri için kullandığı uçakları meclis gündemine taşıdı.

Mustafa Özyürek, ’’Bir parti genel başkanının ve parti yöneticilerinin, parti il kongrelerine, devlet imkanları yerine parti parası ile gitmesi gerekmez mi?’’ diye sordu.

Mustafa Özyürek, başbakan Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Erdoğan’ın AK Parti il kongrelerine, ANA ve ATA uçaklarıyla gittiği, Başbakanlığa tahsisli OBA helikopterini kullandığı, makam otobüsünün de kongre yapılan illere gönderildiği haberlerini hatırlattı. Erdoğan’ın, kongre yapılan illerde, göstermelik açılışlara katıldığını, valiliği ziyaret ederek parti görevi olarak yaptığı geziye resmiyet kazandırmaya çalıştığını savunan Özyürek, Erdoğan’ın kaç il kongresine katıldığının açıklanmasını istedi.

İl kongrelerine gitmek için kullanılan Başbakanlığa tahsisli uçak, helikopter ve otobüsler için ne kadar yakıt kullanıldığını öğrenmek isteyen CHP’li Özyürek, ’’Bu araçların personeli için il kongreleri nedeniyle ne kadar harcırah, yemek ve otel parası ödenmiştir? Bu harcamalar bütçede hangi ödeneklerden karşılanmıştır? AKP’nin il kongresine katılmak için Başbakanlık makamına tahsisli uçakların, helikopter ve otobüsün kullanılması 5018 sayılı yasaya aykırılık teşkil etmiyor mu?

Bir partinin genel başkanının ve partide görev yapan yöneticilerin o partinin il kongrelerine devlet imkanları yerine parti parası ile gitmek gerekmez mi? AKP il kongresi yapılan illerde tam da il kongresinin yapıldığı tarihte açılışlar planlanması nasıl sağlanmaktadır? AKP yöneticileri kongre yapılan illerde aynı tarihte açılış yapılması için kamu kurum ve kuruluşlarına önceden talimat mı vermektedirler?’’ diye sordu.