CHP Unakıtan’ın peşini bırakmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında gensoru açılması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında 3. gensoru önergesini TBMM Başkanlığı’na verdiklerini söyledi.

Koç, Türkiye’nin iç ve dış sorunların altında savrulurken Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın maceralarının gündemden düşmediğini ifade etti. Koç, Maliye Bakanı’nın neden olduğu değişik iddialar konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı korumaya çalışmasının altı çizilmesi gereken siyasal gerçek olduğunu söyledi. Koç, Başbakan Erdoğan’ın tüm basın kuruluşlarının Maliye Bakanı’nın üzerine gitmelerinin bir çıkar ilişkisine dayandırdığı ve Maliye Bakanı’nı koruma anlayışını devam ettirdiğini belirtti. Başbakan Erdoğan’ın Bakan Unakıtan’ı koruma anlayışı ve siyasi sahiplenmenin Maliye Bakanı ekseninden çıkararak Başbakan ve AKP üzerinde kurumşallaştığını öne süren Koç, Maliye Bakanı hakkında dile getirilen belgeye dayalı tüm iddiaları “Başbakanın bilgisi dahilinde gerçekleştirmektedir” görüşünün bu süreçte geçerlilik kazandığını öne sürdü.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bugün İzmir’de söylediği, “Maliye Bakanı’nın siyaset , icraat ve ahlakı ile Başbakanın siyaset, icraat ve ahlakı arasında bütünleşme olduğunu görüyorum. Bunu yadırgamıyorum, şaşırmıyorum” dediğini aktaran Koç, “Sayın Maliye Bakanı ile Sayın Başbakanın iş tutuş tarzı aynı. Bu ikili bir elmanın iki yarası haline gelmişlerdir.” dedi.

KOÇ’TAN DALTON KARDEŞLER BENZETMESİ

Koç, Başbakanın derin himayesinde Maliye Bakanı’nın kaçmaya çalıştığını, CHP’nin ise Türk halkı adına kovalamaya ve hesap sormaya devam ettiğini söyledi. Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Redkit okursunuz değil mi? Redkit önemli. Eski cumhurbaşkanlarından birisi de çok düşkündü. Ortada Dalton Kardeşler vardı. O manzarayı bir gözünüzün önüne getirin. O fotoğrafda kim Avarel Dolton kim Co Dalton rolünde artık siz onu kimlik olarak yerleştirirsiniz. “

Türk siyasi hayatında üç dört ay içerisinde iki kez gensoru verilmesinin bir olduğunu kaydeden Koç, iki gensoruda TÜPRAŞ, GALATAPORT, mal bildirimi ve banka hesapları konularında ticari ve bankacılık sınırlarını ihlal ettiği, mısır ithalatından oğluna çıkar sağladığı, 2B arazisini hukuk dışı yollarla üzerine geçirdiği iddiaların cevaplayamadığını kaydetti.

AKP iktidarının seçim meydanlarında halka verdiği sözü unuttuğunu iddia eden Koç, Başbakan Erdoğan’ın desteği ve siyasi himayesiyle Unakıtan’ın açıkça korunduğunu öne sürdü. Koç, olayın Unakıtan meselesi olmaktan çıktığını Başbakan ve tüm AKP hükümetini yolsuzluk penceresine oturttuğunu ileri sürdü. Koç, Maliye Bakanı Unakıtan’ın kendisi hakkında verilen gensorunun mürekkebi kurumadan yeni çıkar ilişkileri ile kamuoyunun gündemine geldiğini ifade etti. Koç, TBMM’nin saygınlığını kamuoyunda nezninde zedeleyen ve hafife alan bu ahkak dışı tavırlar ve eylemlerin artık önlenmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Grup Başkanvekilleri Haluk Koç, Ali Topuz ve Kemal Anadol’un imzaları bulunan gensoru önergesine gerekçe olarak, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kızının Telsim-Vadafone ilişkisi, likit ve pastörize yumurtaya uygulanan KDV oranının indirilmesinde çocukları ile işbirliği içerisinde nüfuz ticareti yoluyla görevi kötüye kullandığı ve lojman giderlerinin kamuya ödeterek siyasi ahlak kurallarına aykırı davrandığı ve suretle kamuyu zarara uğratması gösterildi.

CHP tarafından verilen gensoru metni önmüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu’nda okunacak ve okunduktan sonra 10 gün içerisinde ise görüşülmesi gerekiyor.