CHP yine Yüce Divan uyarısı yaptı

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, AK Parti iktidarından sonra birçok hükümet üyesinin Yüce Divan'da yargılanacağını iddia etti.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve partisi için sahte cennetin bittiğini, fatura ödeme zamanının geldiğini belirterek, Başbakan Erdoğan ve yakın kadrosunun bu faturayı ödeyemeyeceğini söyledi. Haluk Koç, “Gelecek dönemde Yüce Divan’a gitmek için uzun bir sürenin gerekmeyek. Dosyalar, raporlar, yargı kararları hazır. Hazırlan ey Maliye Bakanı hazırlan, gidiyorsun. Bence Çankaya’da, Anayasa Mahkemesine yakın bir yerde bir ev tutması lazım bu kadronun; Yüce Divan oturumlarına kolay katılabilmeleri için… Yol masrafından kurtarırlar” diye konuştu.

Hükümetin tarım politikalarkını eleştiren Haluk Koç, köylünün, dünyanın en pahalı mazotunu, elektriğini kullandığını, çiftçinin 2002’de 4.78 kilogram buğdayla, 2006’da ise 6.27 kilogram buğdayla 1 litre mazot alabildiğini kaydetti.

Ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Haluk Koç, başlangıçtaki beklentilerin aksine değişim yaşanmasının, uygulanan ekonomik ve mali programın hedeflerinden uzaklaşmasının göstergesi olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın Nisanda faizleri düşürdüğünü, dün ise önemli oranda artırdığını anımsatan Koç, ”Bu, ekonomi yönetiminin öngörüsüzlüğünü gösteriyor. Karanlıkta ıslık çalan, önünü göremeyen bir ekonomi yönetimi olabilir mi?” şeklinde konuştu.