CHP zehirli variller için Meclis Araştırması istedi

CHP, Tuzla'nın Orhaneli beldesinde bulunan zehirli atık dolu varilelle ilgili Meclis Araştırması istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç tarafından verilen araştırma önergesinde, Türkiye’de yılda 2 milyon tondan fazla atık çıktığı belirtildi. Önergede, bunların yaklaşık 40-50 tonunun, Türkiye’de tek lisanslı kurum olan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş tarafından bertaraf edildiği kaydedildi.

Yüzde 90’ı sanayiden kaynaklanan tonlarca zehirli atığın, yeteri arıtma tesisi ve gerekli yasal düzenleme olmaması nedeniyle derelere, göllere, denizlere ve toprağa döküldüğü vurgulanan önergede, bu durumun insan hayatını tehlikeye soktuğu kaydedildi. Türkiye’nin atık yakma tesisleri yerine, atık düzeyini minimuma indirecek ve atıkları ekonomiye yeniden kazandıracak stratejilere ihtiyaç duyduğu vurgulanan önergede, son rastlanan tuzla olayındaki gibi vakaların azalmadan devam ettiği kaydedildi.

Çevre ve Orman Bakanı’nın konuya ilişkin demeçlerinde, başka alanlarda da zehirli varillerin gömülü olabileceği duyumları aldığını, bazı fabrikaların yer altı sularını çekerek açtıkları kuyulara ağır metal içeren kanserojen sıvılar enjekte ettiklerini ve para cezalarının yetersiz olduğunu açıkladığı hatırlatılan önergede, “İstanbul’da meydana gelen olay, doğanın geri dönülmeyecek şekilde tahribatına neden olmuş, gelecek kuşakların da çevre ve yaşam hakkını gasp etmiştir” denildi.