CHP’deki muhalif grup kurultaya katilmayacak

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay, CHP'nin cumartesi günü yapilacak kurultayinin antidemokratik ve yasal olmadigini belirterek, kurultaya kendisi gibi düsünen arkadaslarinin katilmayacagini söyledi.

Tomanbay, 19-20 Kasim tarihleri arasinda yapacagi 31. Olagan kurultayina büyük bir sessizlik içinde girdigini söyledi. CHP’nin kurultaylari yapilmadan haftalarca önce ülkenin gündemini sekillendigine isaret eden Tomanbay, basin organlarininda kurultayinin ciddi bir haber olarak yer almadigini kaydetti.

Kimsenin CHP’nin ülke sorunlarina ne gibi çözümler üretecegini düsünmedigini ve merak etmedigine isaret eden Tomanbay, parti yönetiminin ve genel baskani ise bu ilgisizlikten rahatsiz gözükmedigini ifade etti.

Tüzük kurultayi ile ilgili basvurunun hukuka ve yasalara karsi çikilarak yapilmadigina isaret eden Tomanbay, Anayasa Mahkemesi’nin karariyla tüzük degisikliginin kurultay gündemine alindigini belirtti.

Tomanbay, yapilacak kurultayin yasal olmadigi ve antidemokrati oldugunu belirterek, “Halkimiz bunu bildigi için bu kurultayimiza ilgi duymamakta, merak etmemek sayin genel baskan ve yönetimini kendi basina birakmaktadir.” dedi.

Tomanbay, Anayasa Mahkemesi, Yargitay ve Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kurultaya gelinen süreçte üye yazimlari, kongreler ve olaganüstü tüzük kurultayinin toplanmasi gerektigi konularinda partiyi uyardigini vurguladi.

Verilen kararlarin CHP’de bu kurultayin olusumunu saglayan üyelik islemlerinin, ilçe ve il kongrelerinin hukuka aykiri yapildigini, dört ay içerisinde patiye 67 bin yigma üye kaydinin yapildigini kaydetti.

Tomanbay, tüz kurultayini isteyen delgelerin artik parti delegesi bile olmadiklarina isaret eden Tomanbay, bu kurultayda istedikleri tüzük degisikligi lehine konusma haklarinin bile ellerinde olmadigini vurguladi. Tomanbay, partide yönetimen muhalefet görüntüsü vermemek ve demokratik haklarinin ellerinden alinmis olmasindan dolayi kurultaya katilmayacaklarini kaydetti.

Tomanbay, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuran partinin halka ragmen uygulanan politikalarla siradan bir parti haline geldigini sözlerine ekledi.