CHP’den 139 AKP’liye suç duyurusu

CHP, TBMM Genel Kurulunun 14 Şubat tarihli birleşimde bulunan 139 AK Parti'li milletvekili hakkında, suç duyurusunda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulunun 14 Şubat tarihli birleşiminde, CHP’nin yoklama talebinde bulunduğunu anımsattı. Anadol, 27 kişinin Genel Kurulda olmadığı halde, adlarına pusula verildiğini tespit ettiklerini kaydetti. Bunun üzerine TBMM Başkanı Bülent Arınç’a iki kez yazı gönderdiklerine işaret eden Anadol, Arınç’ın, “oy pusulalarının ortada olmadığı” cevabını verdiğini belirtti.
Anadol, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduklarını bildirdi.

“AĞZI BOZUK BİR BAŞBAKAN”

Havaların ısınmasıyla birlikte siyasetin de ısındığını,cumhurbaşkanı seçimi yaklaştıkça siyasal tansiyonun da yükseldiğini ifade eden Anadol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “sinirleri bozuk bir şekilde televizyonlara çıktığını, her sorudan rahatsız olduğunu” savundu.
Anadol, her geçen gün, “ağzı bozuk” bir başbakan ile karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü.
Kemal Anadol, Erdoğan’ın, “frenlerini tutamayıp, cibilliyetten başlayarak çok çirkin cümleler kurabildiğini, bunun demokrasi açısından iyi olmadığını” söyledi.

“HUKUKU PASPAS ETMEK”

Adalet Bakanlığının, hakim ve savcı adaylarını yazılı sınava ve mülakata tabi tuttuğunu ifade eden Anadol, Danıştayın mülakatla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini kaydetti.
Bu kararın 30 Mart’ta Adalet Bakanlığına bildirildiğini ancak sözlü sınavların devam ettiğini vurgulayan Anadol, yargı kararlarına rağmen Adalet Bakanlığının, “hukuku paspas ederek” hakim ve savcı adayları sınavına devam ettiğini söyledi.

“YARGIDA KADROLAŞMAK”

CHP’li Kart da 139 AK Parti’li hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ancak, tamamının sahte oy kullandığını iddia etmediklerini belirtti. Kart, gerçeğin ortaya çıkması için Genel Kurulda bulunan 139 milletvekilinin tamamı hakkında suç duyurusunda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

Hakim ve savcı adayları sınavına ilişkin olarak ise Kart, bürokraside kadrolaşmayı sürdüren Hükümetin, aynı anlayışla, “gözü dönmüş” şekilde yargıda da kadrolaşmak istediğini iddia etti.

“NE YAPACAĞINI ÖNCE KENDİ SÖYLESİN”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, savcıları, darbe iddialarıyla ilgili ”göreve çağırmasına” ilişkin soru üzerine Anadol, Erdoğan’ın, gündemi değiştirip, dikkatleri başka yöne çekip, “cambaza bak” oyunuyla karambolde istediği sonucu elde etmeye çalıştığını öne sürdü.

Anadol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakan, Danıştay saldırısından sonra bir takım kamu görevlileri, güvenlik örgütü mensupları, Genelkurmay kapısında basına servis yaparken, suç işlerken neredeydi?

Savcılar, darbe iddialarını Başbakan’ın çağrısı üzerine ciddiye alıp soruşturmayı derinleştirirlerse, Genelkurmay bilgisayarlarından çalınıp, ABD’nin Utah eyaletine gönderilen bilgilerin kime gittiği konusunda gerçek ortaya çıkarsa; Genelkurmaydan çalınan bilgileri alan, sonra da basına servis yapan kişi hakkında Sayın Erdoğan ne işlem yapacak. O kişinin ABD’den Türkiye’ye getirilmesi için bir işlem yapacak mı? Savcılara çağrıda bulunmadan ne yapacağını önce kendi söylesin.”