CHP’den bakana ‘Allah Allah’ sorusu

CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, Muş Alpaslan Üniversitesi Eğitim Fakültesinin düzenlediği iddia edilen ''Allah'a yakınlık'' anketini TBMM gündemine taşıdı.

Atay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, ”dini inançları sorgulamaya yönelik anketin bilimsel araştırma adı altında düzenlendiği ve Bakanlığın izni ile yapıldığı” konusunda basında çıkan haberleri hatırlattı.

Atay, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

”Böyle bir anketin 5-6 yaş çocukları üzerinde uygulanmasının, onların zihinsel, ruhsal ve dolayısıyla bedensel gelişimleri üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını ve bunun da o çocuklara yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu düşünmüyor musunuz?

Böyle bir izni verirken anketten bilginiz var mıydı?

İzni, sizin değil de bürokratlarınızın verdiğini varsayarsak, ilgili bürokratı görevinden alıp soruşturmaya tabi tutmayı düşünüyor musunuz?

Böyle bir anketi hazırlayan Üniversite hakkında, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı nezdinde girişimleriniz oldu mu?

Sizde, bu anketin hazırlanma nedenleri arasında, o ilde yaşayan öğrenci ailelerinin dindar, az dindar gibi çeşitli sınıflandırmalara sokularak, dolaylı bir fişleme yöntemi olabileceği şüphesi uyandı mı?”