CHP’den çocuk istismarına tepki

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Şahin, Türkiye'de sinsi, ancak hızlı bir şekilde artan çocuk istismarının önlenmesi için sivil toplumu ve hükümet yetkililerini göreve çağırdı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenay Şahin, Türkiye’deki çocuk istismarının sadece cinsellikle sınırlı kalmadığını, duygusal ve fiziksel istismarın da oldukça yaygın olduğunu söyledi. Şahin, Çocuk Hakları Günü nedeniyle, il binasında, CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık ve yönetim kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, çocuk istismarına ve hükümetin bu yöndeki yanlış politikalarına tepki gösterdi. Türkiye’deki çocuk istismarı konusunun, cinsellikle kamuoyunun gündemine düştüğünü anlatan Şahin, “Ancak bu konu yıllardır yaşanan bir sorun. Sadece cinsellik değil, 0-18 yaş arası herkesi çocuk sayarsak, sokakta çalışan çocuklardan, erken evlendirilen kızlara, dayağa maruz kalan miniklere kadar birçok istismar şekli var. Tüm bunların altında ise ailelerin yeterince eğitilmemesi yatıyor. Tabii ki hükümetin bu yönde ağır hareket etmesi ve yanlış politikaları da çocuk istismarının cinsellik boyutunun da ortaya çıkmasına neden oldu” diye konuştu.

Türkiye’de hiç aşı olmayan çocuk sayısının yüzde 4, 12-23 aylık bebeklerin ise sadece yüzde 41’nin aşılı olduğunu kaydeden Şahin, 6-18 yaş grubunda çalışan çocuk sayısının ise 6 milyon sınırında olduğunu belirtti. Çalışan çocukların yüzde 30’nun okumadığının altını çizen Şahin, “Ülkemizde 0-18 yaş çocuk nüfusu 28 milyon. Bu çocuklar yarının güvencesi ve yöneticileridir. Ancak biz bugün onların temel hak ve özgürlüklerine sahip çıkamazsak onlar yarın ülkemize nasıl sahip çıkacaklar. Çocuk istismarı son dönemde büyük bir hızla büyümekte ve sapkın bir boyuta ulaşmaktadır. Toplumun yıkamadığı tabular yüzünden konuşulamayan aileden başlayarak eğitimi verilemeyen cinsellik, çocuk fuhuşunu, pornografisini hızla artırmaktadır. Özellikle hükümet bu konudaki anlayış ve görev bilincini değiştirmeli, bir an önce komisyonlar kurup toplumsal zihniyet değişikliğini sağlayacak faaliyetlere başlamalı” diye konuştu.

Öte yandan Kadın Kolları Başkanı Şahin, Sosyal Hizmetler’e ait yurtlarda da çocuklarla yeterince ilgilenilmediğini savundu. Şahin, Bursa’daki Sırameşeler Çocuk Esirgeme Kurumu’nda, bulunan 0-6 Yaş Koruma Altına Alınan Çocuklar Derneği’nin de kurum içerisinde çalışmasına müsade edilmediğini ileri sürdü. Bu derneğin üyelerinin, 0-6 yaş arası 90’a yakın çocuk her türlü acil ihtiyacını karşılamaya çalıştığını anlatan Şahin, kurumun derneği dışlamaya çalıştığını iddia etti.

CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık da, Türk Ceza Kanunu’nda çocuk istismarlarına yönelik bir boşluk olmadığını, ancak uygulamada eksiklikler yaşandığını söyledi. Özellikle, bu konuda ailelerin altyapı eksikliği olduğunu ifade eden Küçükaşık, anne-babaların bu konuda ciddi eğitimler alması gerektiğine dikkati çekti.