CHP’den Güneydoğu heyeti…

CHP olarak, bölgede yaşanan olayları yeniden gözden geçirmeleri gerektiğine dikkat çeken Yerlikaya, gelişmelerin, "çok soğuk kanlı ve mantıklı" yaklaşımlar çerçevesinde incelenmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya ANKA’ya yaptığı açıklamada, CHP içinden bir heyet oluşturularak doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşanan sorunların yerinde incelenmesini hedeflediklerini söyledi.
Bölgede yaşanan olayların incelenirken, bölge insanının da önerilerinin dikkate alınması gerektiğine işaret eden Yerlikaya, “Orada yerleşik olarak yaşayan insanlarla muhattap olmamız gerekir. İnsanlar bu konuda birşeyler söyleyince yanlış anlaşılıyor. Ama olaylar büyüyor, bizi kaygılandırıyor” dedi.
Şimdiye kadar yapılan çalışmaların sorunlara çözüm olmadığını öne süren Yerlikaya, bölgede yapılacak araştırmalarda “sapla samanın” birbirine karıştırıldığını ileri sürdü. Yerlikaya, şunları söyledi:
“Sapla samanın karışmayacağı bir durum değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülke olarak güç günlerden geçiyoruz.
Böyle bir çalışma bana göre fayda getirecek.
Halkı umutsuzluğa düşürmemek lazım. Halkımıza ve kendimize güvenmemiz gerekiyor. Bu konunun üzerinde bizzat bizim gitmemiz gerekir.” Önerisinin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından da olumlu karşılandığını ifade eden Yerlikaya, bölgede yapılacak uzun soluklu bir çalışmanın ardından “kapsamlı bir rapor” hazırlanacağını belirtti.