CHP’den Şahin’e ‘taslağı iade et’ çağrısı

CHP, anayasa değişikliği paketinin Meclis Başkanlığı'nca kabul edilmemesini istedi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, TBMM Başkanı Şahin’e teklifi iade etmesi çağrısı yaptı.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Okay, paketin AK Parti mutfağında hazırlandığını ileri sürdü. Okay, paketin anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri ile demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu ileri sürdü. Okay, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı yargıç teminatının ortadan kaldırıldığını iddia etti.

Taslakta yer alan siyasi partilerin kapatılması, HSYK ve Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yapılandırılmasına yönelik hükümlerin korunması durumunda, TBMM Başkanı Şahin’den teklifi iade etmesi gerektiğini savunarak, ”İade edin, işleme koymayın. TBMM’nin tarafsız olması gereken başkanının yapması gereken de bu olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

TBMM başkanlarının havale memuru veya evrak memuru olmadığını dile getiren Okay, Meclis başkanların anayasayı korumakla yükümlü olduğunu belirtti. Okay, ”Böylesi bir tavır TBMM başkanının göstermesi gereken tavırdır. Eski TBMM Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk’un benzer uygulama yaparak, anayasaya aykırı kanun tekliflerini iade ettiğini anımsattı. TBMM Başkanı Şahin’in bazı soru önergelerini İçtüzüğe aykırı olduğu

görüşüyle işleme koymadan iade etti. Şimdi Meclis Başkanı’nın, bu taslak metin içeriğinde olduğu gibi, eğer anayasanın değiştirilemez maddelerine aykırı şekilde teklif gelecek olursa iade etmesini bekliyoruz. TBMM Başkanı’na yakışan tavır da bu olacaktır.” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmamasının Meclis’in güvenirliliğini zedelediğini ileri sürdü.

Öte yandan CHP, AK Parti’nin hazırladığı anayasa değişikliği paketine itiraz ettiği temel konularla ilgili daha önce parti programlarına koydukları bazı temel maddeleri kitapçık halinde basacak. CHP Grup başkanvekilleri bunun alternatif bir anayasa taslağı metni olmadığını, daha önce çeşitli vesilelerle kaleme aldıkları parti programları ve raporlarındaki görüşler olduğunun altını çizdi.