CHP’den ‘siyasette liderlik’ dersi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı parti üyelerine 'siyasette liderlik' konulu bir hizmet için seminer verdi.

CHP İzmir İl Başkanlığı toplantı salonunda yapılan seminere CHP İl Başkanı Selçuk Ayan ile birlikte 100 kadar partili katıldı. İl Başkanı Ayan, partililerin bilgi ve becerilerini geliştirmek için böyle bir seminer düzenlemeye söz verdiklerini belirterek, partililerinin bilgi ve becerilerini artırarak halkla daha iyi bütünleşmelerini sağlanmayı hedeflediklerini kaydetti.

Siyasetin toplumsal odaklı yapılmasının geçtiği belirten Doç. Dr. Dersan, küreselleşme ile siyasetin birey odaklı çözümlerle uğraşmaya döndüğünü ve buna bağlı olarak E-devlet oluştuğunu söyleyerek, ”AB’nin bu bağlamda bir yol haritası var.” dedi.

Ulusal kimlik, Meşruiyet , devletle etkilişim, katılım ve dağıtım gibi beş unsurun liderde olması gerektiğini aktaran Doç. Dr. Dersan, kendisinin Emekli Deniz Kurmay Albay olduğu daha sonra da eğitimci olduğunu kaydetti. Sadece liderin Başbakan olmadığını, ilçede de ilçe parti başkanını bir lider olduğu hatırlatan Dersan,”Liderliğin beş temel unsuru var. Bu unsurlar değişmez, şekil veya sıralama önceliği değişir. Siyasi lider, güç, güven ve bilgiyi etkin bir şekilde kullanandır.” dedi.