CHP’li Arıkan’ın ‘delegelerin partili olmadığı’ iddiası…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Mehmet Ali Arıkan, talepleri üzerine önceki gün görevden alınan partisinin Eskişehir il başkanını seçen bir çok delegenin CHP'li olmadığını savundu.

Uzun süre suların durulmadığı ancak son aylarda sakin günler geçiren CHP Eskişehir İl Teşkilatı yine hareketlendi. Listeleri zamanında teslim etmediği gerekçesiyle partisinin 28 Mart 2004’teki yerel seçimlere girememesine neden olan İl Başkanı Vedat Celal Alp’in oy birliğiyle görevinden alınması partiyi karıştırdı. Alp, merkez ilçe başkanlığı görevindeyken listeleri il seçim kuruluna zamanında teslim etmediği için CHP yerel seçime girememiş, parti tabanı ise buna tepki göstermişti. Bu tepki üzerine görevinden ayrılan Alp, 28 Ağutos 2005’te yapılan kongrede bu kez il başkanı seçilmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi, dün yaptığı açıklamada, tabanın rahatsızlığının giderilememesi nedeniyle Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) oybirliği ile Alp’i il başkanlığı görevinden aldığını duyurmuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Mehmet Ali Arıkan da bugün yaptığı açıklamada Alp’in görevden alınmasını Eskişehirli milletvekilleri olarak talep ettiklerini söyledi. Alp’in başkanlığa seçilmesinin yanlış olduğunu ve kendisinin bu yanlışlığın içerisinde yer almadığını ifade eden Arıkan, “Görevden alınan başkanın ihmali nedeniyle CHP sevdalıları partilerine oy veremediler. Bu da büyük bir rahatsızlığa neden oldu. Ancak daha sonda Alp, il başkanlığına seçildi. Bu durum rahatsızlığın devam etmesine sebep oldu. Biz de milletvekili arkadaşlaınızla görevden alınmasını istedik. MYK’da oybirliği ile kabul edildi. CHP’ye hayırlı olsun. İnşallah daha dürüst ve çalışkan bir arkadaşımız göreve gelir. Halkın kabul etmediği bir isim partinin temsilcisi olmamalıdır.” diye konuştu.

Arıkan, delegelerin kongrede Alp’i başkan seçtiğinin hatırlatılması üzerine, “Alp seçildi ancak seçen delegelerden bir çoğunun maalesef partili olduğunu zannetmiyorum.” şeklinde konuştu. Yüksek disiplin kurulunun Alp’i suçsuz bulduğunun hatırlatılması üzerine de Arıkan, “Bazı yanlışlıklar yapılmış olabilir. Ben o yanlışlıkların yanında yer almam.” dedi.

Kararı değerlendiren Alp ise gerekçenin inandırıcı olmadığını belirterek, “Önce yönetimin, sonra da benim istifam istendi. Kabul etmeyince görevden uzaklaştırdılar. Gerekli açıklamayı daha sonra yapacağım.” diye konuştu.