CHP’li Aritman’dan Genelkurmay’a bröve tepkisi

ANKARA - CHP Izmir Milletvekili Canan Aritman, Kara Kuvvetleri Komutanligi brövesinden Atatürk figürünün çikarilmasina tepki gösterdi.

Genelkurmay Baskani Orgeneral Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Yasar Büyükanit’a birer mektup gönderen Canan Aritman, Kara Kuvvetleri Komutanligi brövesinden Atatürk figürünün çikarilmasina tepki gösterdi. Türk milletinin, Atatürk’ü gönlünde yasattiginii ifade eden Aritman, milletin kendi ordusundan da Atatürk’ü gönlünde yasatmasini ve gögsünde tasimasini bekledigini dile getirdi. Aritman mektubunda su görüslere yer verdi: “Bu millet ki, ordusundan maddi ve manevi hiçbir fedekarliktan çekinmemistir, çekinmeyecektir. Her gün bu vatan ugruna sehit vermeye devam etmektedir. Biricik ogullarini sehit verirken ‘vatan sogolsun’ diyen anne-babalarin hakkidir Baskomutan Atatürk’ün resimlerini askerlerinin gögsünde tasimalarini istemek.”

AB yetkililerinin Atatürk’ün resimlerinin kaldirilmasi yönündeki Türkiye’ye bir buyrukta bulundugunu savunan Aritman, “Bu buyruga karsi Türk halki büyük bir tepki gösterirken, her gün daha fazla vatandas gögsünde Atatürk rozetiyle sokaklara çikarken, Türk Silahli Kuvvetleri’nin gögsünden Atatürk’ü çikartmasi içimizi acitmistir” ifadelerine yer verdi.

AB yetkililerinin, Atatürk resimlerinin devlet dairelerinden kaldirilmasina dönük taleplerini hatirlatan Aritman, “Umuyorum ki bröveden Atatürk figürünü çikarilmasi bu taleplerin yerine getirilmesi yönünde atilmis bir ilk adim degildir. Böyle olmadigini TSK millete ispatlamak zorundadir” dedi. Aritman seçim bölgesinden seçmenlerin kendisini arayarak bu konudaki rahatsizliklarkini dile getirdiklerini aktardi.