CHP’li Baloğlu; telefon dinlemelerini sordu

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, 2000-2006 döneminde yasal olarak, hangi amaçlarla kaç kişinin telefonunun dinlendiğini sordu.

Feridun Baloğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, AK Parti grup toplantısında, Erdoğan’ın milletvekillerine, ”Telefonlarınız bile dinleniyor olabilir” şeklinde konuştuğunu ve bu sözlerin, Başbakan Yardımcısı aracılığıyla kamuoyuna yansıdığını kaydetti. “Telefon dinleme konusunda yaptığınız açıklama bir şüpheye mi yoksa somut bilgi ve belgelere mi dayanmaktadır?” diye soran Baloğlu, bu konudaki somut bilgi ve belgeleri, dinlenen milletvekili olup olmadığını sordu.

Feridun Baloğlu, önergesinde şu soruların cevabını istedi: “2000-2006 döneminde ve yıllara göre, yasal olarak ve hangi amaçlarla kaç kişinin telefonu dinlenmiş ya da takibi yapılmıştır? Bu takip ve dinlemeler sonucunda, kaç kişi hakkında ne gibi yasal işlem yapılmıştır? Aynı dönemde, yasadışı olarak, sivil ya da kamu görevlilerince telefon dinlemesi yapılmış mıdır? Yasadışı telefon dinlemesi yaptığı gerekçesiyle kaç sivil ya da kamu görevlisi hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?

Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından, GSM dahil tüm iletişim altyapısının yabancı şirketlerin yönetimine geçmesi, ulusal iletişim güvenliğikonusunda bir güvenlik riski oluşturmakta mıdır? Bu konuda ne gibi önlemler alınmıştır?”