CHP’li başkana soruşturma izni

Muğla'nın Ula Kaymakamlığı, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca hakkındaki 36 iddiadan sekiziyle ilgili soruşturma izni verdi.

Çalca hakkında bazı vatandaşlar tarafından 2009 yılında ortaya atılan iddialar, beldeye giden iki Mahalli İdareler kontrolörü tarafından incelendi. Ardından da 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun’un 6. maddesi gereğince soruşturma izni verildi. Bunun üzerine Ula Asliye Ceza Mahkemesi’nde iddialarla ilgili dava açıldığı belirtildi.

Başkan Çalca hakkında şikâyet dilekçesi verenlerden Akyaka Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkan Mehmet Gümüş, “Ahmet Çalca için eski Belediye Başkanı Ayhan Uyanık, Prof. Dr. Erdal Özhan, Av. Mehmet Arslan, Vahi Göktürk, Hakan Çapan, İbrahim Tuncer, Vahi Göktürk ve Tümer Göktürk’le birlikte İçişleri Bakanlığı’na şikâyet dilekçesi gönderdik. Bakanlık da bir rapor hazırlayarak Ula Kaymakamlığı’na yolladı. Kaymakamlık, raporu dikkate alarak Başkan Çalca hakkında yargılama izni verdi. Söz konusu raporda, Çalca hakkında İhale Kanunu’na uymama, ihale yolsuzluğu, devleti zarara uğratma, sahip olduğu şirkete, görev yaptığı belediyeden birçok kez yüksek fiyatlarla iş yaptırma, belediyeye ait bir şirkete hâkim ortak olma ve bu şekilde ihalelere katılma suçlamaları bulunuyor.” dedi.

Kaymakamlığın kararına itiraz için yargıya başvurduğunu belirten Başkan Ahmet Çalca ise İçişleri Bakanlığı’ndan 2009 Ağustos ayında iki müfettiş gönderdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Onlar 2004’ten 2009 yılına kadar bütün incelemelerini yaptı ve 36 konudan sekiz tanesine ön inceleme talep ettiler. Onlarla ilgili de gerekli savunmamızı yapıyoruz.