CHP’li Belediye Başkanı ağladı

Sahte evrak düzenlediği iddiasıyla hakim karşısına çıkan CHP Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, yargılandığı davadan beraat etti.

Mahkeme hakiminin karar öncesi son sözlerini sorduğu Uygur, gözyaşlarını tutamazken, “Biz hırsız ya da sahtekar değiliz.

Halkın seçtiği bir başkanım. İnsanların bana verdiği emaneti her zaman korumaya çalıştım. Mahkemenin kararı ne olursa olsun saygı duyacağım. Mahkumiyet yönünde bir karar da çıksa yakamdaki belediye rozetini şerefle üzerimde taşıyacım.” dedi. Mahkeme heyeti Uygur’u son kez dinledikten sonra aralarında Başkan Uygur’un da bulunduğu 4 sanık hakkında beraat kararı verdi.

İzmir’in CHP’li Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, meclis üyeleri Halil Gülcü, Mehmet Kurt ve o dönemin Belediye Yazı İşleri Müdürü Osman Benzer, sahte meclis kararı alarak ‘resmi evrakta tahrifat yaratmak’ suçun İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıkların tamamı katıldı. Sanıklara tek tek dinleyen mahkeme heyeti, son olarak Başkan Uygur’u dinledi. Belediyenin içinde bulunduğu borç batağını anlatan Uygur, “Davaya konu olan kararı ben ve 9 meclis üyesi hep birlikte aldık.

Ancak bu üyelerden muhalif olanlardan 4’ü bu kararı görüşmediklerini söylediler. Benden önceki 10 yıl içinde hiç müfettişimizin gelmediği belediyeye benim dönemimdeki 3,5 yılda 26 defa müfettiş geldi” dedi. Savunmasının ardından son sözlerini soran mahkeme heyetine kendilerinin hırsız olmadığını ifade eden Başkan Uygur, “Biz halkın seçtiği insanlarız. Görevimiz onların bize verdiği emaneti korumak.

Mahkemenin karırı ne olursa olsun saygıyla karşılayacağım ve bunu (belediye rozeti) üzerimde şeref madalyası olara taşımaya devam edeceğim.” dedi. Bu sırada Başkan İsmail Uygur, mahkeme heyeti karşısında gözyaşlarını tutamayarak ağladı. Karar için davaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti, salona girdikten sonra bütün sanıkların beraatine karar verdiklerini açıkladı. Başkan Uygur, beraat kararının ardından kendisini bekleyenlere sarılarak sevincini paylaştı.