CHP’li Cevdet Selvi çok iddialı!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, AK Parti'nin 22 Haziran'da gerçekleştireceği toplantıda erken seçim kararı çıkacağını iddia etti.

Türkiye’nin 30 yıldaki borçlanması kadar son üç buçuk yılda borçlandığını, cari açığın görülmedik bir krizin varlığını gösterdiğini savunan Selvi, iğneden ipliğe her şeye zam gelmeye başlamasının hükümetten memnun olan sivil toplum örgütlerini açıklama yapmaya ittiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selvi, partisinin Eskişehir İl Başkanlığ’nda basın toplantısı düzenledi. Hükümeti eleştiren Selvi, ÖSS’ye giren bir buçuk milyon gencin 1,2 milyonu eli böğründe kalıyorsa bunun eğitim sistemindeki bozukluğu gösterdiğini kaydetti. Bu kadar emeğin sonucunda yüzbinlerce gencin dışarda kalması karşısında onları suçlamanın, yetersiz saymanın haksızlıkların en büyüğü olacağını ifade eden Selvi, “Bizim bu kadar gencin dışarda kalmasına neden olan bir eğitim sistemimiz olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu hayal kırıklıklarının yaşanmasına son verilmesi konusunda sayın genel başkanımız çok net bir açıklama yaptı. CHP’nin eğitimin içeriği ve yeniden düzenlenmesini, sınavların kaldırılarak Türkiye’nin ihtiyaçları ve geçekleri doğrultusunda yeni bir eğitim reformu gerçekleştireceğini söyledi.” diye konuştu.

Ekonomik tablonun hiç de iç açıcı olmadığını iddia eden Selvi, Türkiye’nin 30 yılda borçlandığı para kadar 3,5 yılda borçlandığını söyledi. Cari açığın ise Türkiye tarihinde görülmedik bir krizin varlığını gösteren boyutlara çıktığını ileri süren Selvi, “Dış ticaret açığı korkunç noktaya gelmiştir. Enflasyon ve faiz düşüklüğüyle övünen, halkın yoksulluğuna karşı pembe tablo çizenler Türkiye’nin gerçeklerine uygun bir ekonomi politikası uygulayamadıkları için ekonomi patlamıştır. Enfalsyon ve faizler birdenbire artmıştır. İğneden ipliğe zamlar gelmeye başlamıştır. Öyleki, ekonomi konusunda şu ana kadar memnun olan sivil toplum örgütleri bile bu ekonomik çöküntüye, siyasi tutarsızlığa karşı açıklamalar yapmışladır. TÜSİAD, Türk-İş ve diğerlerinin açıklamaları mutlak surette dikkate alınması gerekmektedir.” dedi.

Uluslararası ilişkilerde ise geçmişin olumsuz birikimlerinden sonra belirsizliğin kendini göstermeye başladığını kaydeden Selvi, gerek Kıbrıs konusunda gerekse AB’ye giriş sürecindeki teslimiyetin sonuçlarının acı olarak görüldüğünü iddia etti. Verilen vaatlerin yerine getirilmediği gibi iktidar tarafından verilen tavizlerin Türkiye’yi şimdi elini verip kolunu alamayan şekle getirdiğini savunan Selvi, “Şimdi buna karşı dik duracağız diklenmeyeceğiz tekerlemesiyle elini verip kolunu alamayınca, yine yiğitliğini Türkiye’de göstererek olayı hafifletmeye, kapatmaya, halkın dertlerini örtüp onları gündeme getirmeye çalışmaktadır. Biz bu siyasi ve ekonomik tabloyu muhalefet olduğumuz için ortaya koymuyoruz. Bunlar iktidarın rakamlarında var.” dedi.

AK Parti’nin de nihayet bu durumun farkına vardığını söyleyen Selvi, “İktidar bunun farkına varmış olacak ki 22 Haziran’da Antalya’da çok önemli dedikleri bir toplantı düzenleyecekler. Başka çarenin kalmadığını görüp bu toplantıda en kısa sürede bir erken seçim kararı çıkma olasılığı vardır. Bu da ülke için olumlu bir karar olacaktır.” şeklinde konuştu.