CHP’li Coşkunoğlu Özcan’ın uzmanlık alanını eleştirdi

CHP'li Osman Coşkunoğlu, yeni YÖK başkanıyla ilgili sert eleştirilerde bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, 2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 14. maddesi ile ilgili görüşmelerde, CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, YÖK Başkanlığına atanan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile ilgili elinde bilgiler olduğunu söyleyerek okumak isterken, AK Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, ”Gazete kupürlerini Genel Kurulda okuma” diye tepki gösterdi.

YÖK Başkanlığına atama yapılan kişinin, AK Parti teşkilatı ve belediyeler için yapılan kamuoyu araştırma şirketi ortaklarından biri olduğunu ileri süren Coşkunoğlu, ”YÖK Başkanının uzmanlık alanı ne biliyor musunuz? Din ve polis…” dedi. AK Parti’li milletvekillerinin, ”Dinle uğraşmak kötü mü, araştırma yapması suç mu?” şeklinde laf atmaları üzerine Coşkunoğlu, ”Kötü değil, yalnız biz Diyanet İşleri Başkanlığına değil, YÖK’e atama yapıyoruz” karşılığını verdi.

AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü de YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan için kamuoyunda olumlu değerlendirmeler de yapıldığını ifade ederek, Özcan’ın kamuoyuna verdiği iki mesaja dikkati çekti. ”Üniversiteler hiç ideolojik sistem üretim üssü olur mu?” diye soran Güçlü, Özcan’ın verdiği mesajların arkasında herkesin durması gerektiğini söyledi.