CHP’li Ersin Yeşil’in akıbetini sordu

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Yeşil" lakaplı Mahmut Yıldırım'ın oğluna yapılan operasyonda, İstanbul polisinin elinden kaçarak kurtulduğu yönündeki haberlerin doğru olup olmadığını Meclis gündemine taşıdı.

Ersin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Yeşil olarak tanınan Mahmut Yıldırım’ın Susurluk skandalının kilit ismi olduğunu, MİT ve JİTEM ile irtibatlı olarak bir çok cinayet ve haraç olaylarına karıştığı halde, derin devlet tarafından korunduğu ve yakalanmadığı iddialarının bulunduğunu belirtti. Ersin, Yeşil’le ilgili olarak zaman zaman yetkililerin böyle bir kişinin olmadığı, bazen izine rastlanamadığı veya kayıp olduğu, bazen de yakalanmak üzereyken kaçtığı yönünde açıklamaların hiç bir zaman inandırıcı olmadığını öne sürdü.

Oğlu Murat Yıldırım’ın haraç çetesi oluşturduğu iddiası ile göz altına alınırken, Yeşil’in operasyondan kısa bir süre önce kaçıp kurtulduğu yönündeki haberlerin basında olduğuna işaret eden Ersin, Yeşil yakalanmadıkça yapılan açıklamaların inandırıcı olmayacağına işaret etti. Ersin, Bakan Aksu’ya şu soruları yöneltti: ” Yeşil olarak tanınan Mahmut Yıldırım’ın oğluna yapılan operasyonda, İstanbul polisinin elinden son anda kaçıp kurtulduğu doğru mudur? Bu iddialar hakkında soruşturma başlatacak mısınız? Susurluk skandalının kilit ismi olan ve yıllardan beri yakalanamayan Yeşil’in akıbeti nedir? Devleti zan altına bırakan yoğun iddialara rağmen, neden yakalanamıyor veya yakalanmıyor?”