CHP’li Ersin’den Adalet Bakanı’na tahliye sorusu

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, M.Ali Ağca'nın erken tahliyesine neden olan müddetnameyle ilgini Adalet Bakanlığına soru yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, M.Ali Ağca’nın erken tahliyesine neden olan müddetnameye, Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2003’te verdiği kararın esas oluşturduğu ve Kartal Başsavcılığı’nın o tarihde, bu kararın “yazılı emir yoluyla bozulması” için yaptığı başvurunun, Adalet Bakanlığı’nca reddedildiği ve dosyanın Yargıtay’a götürülmediği yönünde iddiaların bulunduğunu belirtti.
Ersin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Türk yargı sisteminin Dünya çapında prestif kaybetmesine neden olan, hatalı erken tahliye kararı veren sorumlular hakkında, soruşturma açılması istemlerine karşı “Bu işi burada noktalayalım” sözlerinin kafalarda kaldığını kaydetti.

Ersin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e şu soruları yöneltti: “M. Ali Ağca’nın erken tahliyesini sağlayan hatalı müdetnameye Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2003 yılında verdiği kararın oluşturduğu doğru mu? Kartal Başsavcılığı, o tarihde bu kararın “Yazılı emir yoluyla bozulması” talebiyle, Bakanlığınıza başvurdu mu? Bakan olarak bu talebi reddetiğiniz veya dosyayı Yargıtay’a götürmediğiniz doğru mu? Hatalı tahliye kararı veren sorumlular hakkında, bu nedenle mi, soruşturma açtırmıyorsunuz? Bu nedenle mi “Bu işi burada noktalayalım” diyorsunuz?”