CHP’li Koç; ‘Önce maliye ve enerji bakanları ile yollarını ayırsın’

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Haluk Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Adı yolsuzluklara karışan partililerle, kimse kusura bakmasın, yollarımızı ayırırız." şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Elektrik kesintisi sebebiyle basın toplantısını karanlıkta yapmak zorunda kalan CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç, kesintiye espri katarak, konuşmasına “muhalefetin sigortası attı” diyerek başladı.

AK Parti Hükümeti’nin ekonomi, sağlık, adalet, yerel yönetimler, kadrolaşma ve yolsuzluk gibi konularda başarısız olduğunu ileri süren Koç, yolsuzlukların arttığını ve bu yolsuzlukların bizzat hükümetin bazı yetkileri tarafından yapıldığını iddia etti. Başbakan Erdoğan’ın Ankara Bilkent Otel’de yaptığı il başkanları toplantısında Başbakan Erdoğan’ın, “Yolsuzluklara adı karışanlar ile kimse kusura bakmasın yollarımızı ayıyırız.” şeklindeki sözlerinin hatırlatılmasına üzerine Koç, şunları söyledi: “Sayın Başbakan Maliye Bakanı ve Enerji Bakanı ile yollarını hemen ayırması lazım. Bütçe konuşmasında ‘Benim Maliye Bakanıma belden aşağı vurdunuz.’ diyor. Yani 24 saat içinde TÜPRAŞ’ın yüzde 14,76’sını belli bir miktarını kimseye duyurmadan belirli bir gruba satılmasının hesabı soruldu mu? 6 ay sonra TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesi sırasında 750 küsur milyon dolara çıkmasından kaynaklanan aradaki 600 milyon doların hesabı nerede. Galataport, Mısır ithalatı, naylon fatura afları, doğazgaz alımı ile Türkiye’nin kazıklanması, formül değişikliği ile Türkiye’ye mal edilen fatura nerede. Bunun sorumlusu hangi bakan acaba. Bizzat AKP’nin içinde en üst düzeyde gerçekleşmektedir. Örneklerini meclis konuşmalarında halk adına dile getiriyoruz. Bütün denetim mekanizmalarına başvuruyoruz. Sadece sayıla parmak kaldırma çoğunluğu ile bunların dışında tutabiliyorlar kendilerini. Ama bu parlamento aritmetiği değiştiği anda ben sayın Maliye Bakanı’nı, Enerji Bakan’ını çok merak ediyorum. Tabi bunların hepsinin sorumlusu olan da en büyük amir olan sayın Başbakan’ı da çok merak ediyorum.”

Hükümet yetkililerinin dokunulmazlığın arkasında, yolsuzlukların gölgesinde oturduğunu vurgulayan Koç, yolsuzluk yapanlar için yüce divan yolunun açılacağını savundu. Reddedilen soruların hepsinin bir sonraki dönem soruşturma komisyonu olarak meclise geleceğini hatırlatan CHP Grup Başkan Vekili Koç, Türkiye Futbol Federasyonu’nun seçimlerine AK Partililerin müdahalesi olduğunu söyledi. “Federasyon Başkanı seçimlerinin yapıldığı gün birçok AKP milletvekili üçüncü lig takımlarının bulunduğu yerlerdeki belediye başkanlarına baskı yaparak istedikleri adaya oy verdirmeye çalıştıkları biliniyor. Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in, bu seçilirse böyle olur demesi, yanlıştır.” diyen Koç, hükümetin “Benim adamım olsun” anlayışıyla hareket edip kadrolaşmaya gitmek istediğini de sözlerine ekledi.