CHP’li Melik töre ve namus cinayetleri raporuna şerh koydu

Meclis Töre ve Namus Cinayetleri ile Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddeti Araştırma komisyonu üyesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Vedat Melik, komisyonun hazırladığı rapora şerh koydu.

Melik, AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin’in Başkanlığı’ndaki Meclis Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu’nun 4 aylık çalışmasında başta İstanbul olmak üzere Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ilde yürüttükleri çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

TÖRE CİNAYETİ YALNIZCA BİR BÖLGEYE MAL EDİLEMEZ

Katip üyesi olduğu komisyonun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunmak üzere hazırladığı rapora şerh koyma gerekçesi ile ilgili CHP’li Melik, “Komisyonun töre cinayetlerinin ülkenin yalnızca belli bir bölgesinde yaşanıyor gibi rapor hazırlaması doğru değil. Halbuki komisyon, çalışmalarını başından itibaren gerek güvenlik görevlilerinin görüşleri, gerekse ülkemizin çeşitli bölgelerinde yapılan inceleme ve mağdur veya faillerle yapılan birebir görüşmeler sonucunda özellikle cinayetlerin ülkemizin belli bir yöresine özgü bir olgu olmadığını gördü. Ülkemizin bütün bölgelerinde aynı olaylarla karşılaşılıyor. Nedenleri de birine benziyor.Buna rağmen töre cinayetlerinin bir bölgeye özgü gibi gösterilmesi yanlış.” yorumunu yaptı

Komisyonun hazırladığı raporda ülkenin bazı yörelerinde namus (töre) cinayetlerinin tüyler ürperten bir sıklıkta da tekrarlandığını, söz konusu yöre insanlarının bu geleneği göç ettikleri yerlere de taşıdığı, ifadesinin yer aldığını hatırlatan Melik, Komisyonun araştırmasını tamamladıktan sonra bu ifadeye raporda yer vermemesi gerekirken, böyle bir yola gittiğini aktardı.

Melik, komisyon başkanlığına gönderdiği yazıda “İstihdam alanında 2 cinste eşit oluncaya kadar, kadının çalışma yaşamına katılımı geçici önlemlerle desteklenmelidir.Bu da ancak kamuda ve özel sektörde kadın kotası uygulaması ile gerçekleştirilebilir.” ifadesini kulandı

TÖRE CİNAYETİNİN TEMELİNDE EĞİTİMSİZLİK VAR

Töre cinayetlerinin başında, eğitimsizliğin geldiğini hatırlatan Melik, Türkiye’de kız ve erkek çocuklarının eğitim sorununu çözmeden cinayetle sonlanan şiddeti durdurmanın mümkün olmayacağını düşünüyor.

Türkiye’de halen sayıları yüz binlerle ifade edilen kız ve erkek çocuğun, ilköğretimini dahi tamamlayamadığını dile getiren Melik, tarımsal faaliyetlerin başladığı bu günlerde, binlerce çocuğun şuan ilköğretimlerini yarıda bırakarak aileleriyle birlikte geçici tarım işçisi olarak çalışmaya gitmeye başladığını ifade etti.