CHP’li milletvekilinin ihbarıyla kaçak akaryakıt yakalandı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, CHP'li bir milletvekilinin ihbarı sonucu, Cumartesi günü İstanbul'da 10 ton kaçak akaryakıt yakaladıklarını söyledi.

Tüzmen, program sayesinde antrepoların dışardan canlı olarak izlenebileceğini, eşyaların giriş ve çıkışını kontrolünün yapılacağını belirtti. Tüzmen, free shopların da elektronik ortamda izlenmesi yönünde çalışmaların tamamlandığını kaydetti.

Bakan Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, yaptıkları çalışmalarla Gümrük Müsteşarlığı’nın genetiğini değiştirdiklerine söyledi. Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı’nın genetiğini personel ve bilgi teknolojileri alanında yaptıkları yeni çalışmalarla değiştirdiklerini ifade etti. Yaptıkları çalışmalarla merkez teşkilatı ile taşra teşkilatı arasındaki kopukluğu giderdiklerini, taşrada bulunan deneyimli elamanları merkeze alarak üst görevlere getirdiklerini vurgulayan Tüzmen, Ekim ayı içerisinde Kamu Personel Sınavı sonuçlarına göre 800 üniversite mezunu yeni eleman alacaklarını kaydetti. Tüzmen, alacakları kaliteli ve bilgili elemanlarla gümrüklerin seviyesini dünya standartlarına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı’nda antrepoların kontrolünün görüntülü şekilde nasıl yapıldığını basın mensuplarına tanıttı. Tüzmen, sistem sayesinde depoya giriş ve çıkışların kontrolünün görüntülü ve sayısal olarak yapıldığını, kendilerindeki ve firmalardaki kayıtları karşılaştırarak karşılıklı kontrol yaptıklarını söyledi. Tüzmen, sistemin akaryakıt kaçakçılığının caydırıcı olduğunu söyledi.

Tüzmen, Gümrük Müsteşarlığı tarafından akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında, akaryakıt tankları başta olmak üzere antrepolara giren çıkan eşyaların ve şahısların girişini sağlayan Antrepo Takip Programı uygulamasına başladıklarını kaydetti. Tüzmen, program sayesinde antrepoların dışardan canlı olarak izlenebileceğini, eşyaların giriş ve çıkışını kontrolünün yapılacağını belirtti. Mevcut 424 A Tipi Antrepodan 254’ünün, 103 akaryakıt antreposundan 73’ünün sistem kapsamına alındığını vurguladı. Tüzmen, mevcut akaryakıt antrepolarının yüzde 60’lık kısmını şu anda kontrol edebildiklerini, yıl sonunda bunun yüzde yüz olacağını belirtti.

Free shoplardan günü birlik bir kaç kez alışveriş yapılmasını engellemek için de çalışmaları olduğuna işaret eden Tüzmen, free shopların da elektronik ortamda izlenmesi yönünde çalışmaların tamamlandığını kaydetti. Tüzmen, “Yolculara tanınan muafiyet hakkının istismar edilerek hem hukuksuzluğu, hem vergi kayıbını, hem haksız kazancı ve rekabeti önleyeceğiz. Tüm başmüdürlüklerimizi talimatlandırdık. Başmüdürlüklerimizin denetimi altında olan free shoplara duyuruya başladık. Bu sistemi kurmaları için mağazalara iki ay süre verdik ve 1 Haziran tarihinden itibaren bu sisteme geçeceğiz” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, yap-işlet-devret projelerine hız verdiklerini ve özellikle kara sınır kapılarında fiziki rehabilitasyonu gerçekleştirdiklerini kaydetti. TOBB’la yaptıkları işbirliği çalışmaları sonucunda Gürbulak ve Habur Gümrük Kapıları, hizmet binaları, araç giriş çıkış peronları, depolar, kantar gibi altyapı gereksinimlerini çağın gereklerine uygun bir şekilde yeniden yaptıklarını ifade eden Tüzmen, Eylül ayı içerisinde ise Kapıkule Gümrük sahasında çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

CHP’Lİ VEKİLDEN KAÇAK AKARYAKIT İHBARI

Tüzmen, kaçak akaryakıtla mücadaleye önem verdiklerini, Cumartesi akşamı bir CHP milletvekilinin kendisini arayarak İstanbul’da bir yat limamında akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı konusunu ihbar ettiğini söyledi. Tüzmen, ihbar üzerine Gümrük Müsteşarını arayarak konuyla ilgilenmesini söylediğini, 20-25 dakika içinde olay yerinde yaptıkları baskın sonrasında 10 ton kaçak akaryakıt yakalandığını ifade etti.

YAKALANAN KAÇAK AKARYAKIT ORANI DÜŞTÜ

Bir soru üzerine Tüzmen, 2004 yılında 102,3 trilyon, 2005 yılında 64,1 trilyon ve 2006 yılında 14.4 trilyon lira değerinde kaçak akaryakıt yakalandığını belirtti. Tüzmen, 2004 yılında 82 milyon 322 bin litre, 2004 yılında 35 milyon 222 bin litre ve 2006 yılında ise 6 milyon 537 bin litre kaçak akaryakıt yakalandığını belirtti.