CHP’li milletvekilleri Orhanlı’da incelemelerde bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, Tuzla'da atık varillerinin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Bölgedeki incelemelerin ardından hazırlayacakları raporu önce Genel Başkan Deniz Baykal’a, ardından da parti grubuna sonra da TBMM’ye sunacaklarını belirten Topuz, böyle olumsuz bir sonuçla karşılaştıkları için üzgün olduklarını belirtti. Çernobil felaketinin etkisinin hala sürdüğüne dikkat çeken topuz, Tuzla’daki zehirli varillerin etkisinin de uzun süreceğini kaydederek bu konuda bütün yöneticilerin sorumlulukları olduğunu söyledi.

Çevre Bakanı Pepe’nin konuya bakışını “Heyecanlı fakat bilgisiz” olarak tanımlayan Topuz şöyle konuştu: “Bakan yetkisinin olmadığından ve cezaların azlığından şikaye ediyor. Sadece bölgemizde yıllık 700 bin ton, ülke genelinde ise 2 milyon ton katı atık söz konusu. Bu atıkların Türkiye’de imha edilebilecek ve depolanabileceği bir tek tesis var . Bu da İZAYDAŞ’tır. 700 bin ton atığın imhası için İZAYDAŞ gibi en az 18 tesise daha ihtiyaç var.” dedi. Bütün Türkiye’nin katı atık depolama ve imha projesine ihtiyacı olduğunu kaydeden Topuz, İzmit Belediyesi’nin zamanında İZAYDAŞ’ı kurduğunu söylerek Başbakanın Belediye Başkanlığı döneminde buna benzer tesisleri yapmamış olmasını da eleştirdi. Cezaların ağırlaştırılmasına da değinen Topuz, “Bununla neyi çözecekler ki? Katı atığı imha edecek tesisin yoksa ceza kessen ne olur, kesmesen ne olur? Bir tek şey olur. Sanayici cezadan korktuğu için üretimi durdurur.” Çevre Bakanlığının Orman Bakanlığı ile aynı çatı altında barınamayacağını savunan Topuz, “Çevreyi Sadece tabiat ve yeşil örtü olarak gören zihniyet bu sorunları Orman Bakanlığı içinde çözebileceğini zannedebilir. Oysa çevre sorunları Türkiye’deki bütün sektörleri ilgilendirir.” dedi.

Öte yandan varillerden numunelerin alınmasının ardından basın mensuplarını bilgilendiren Çevre Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar da yaptıkları işlemin numune alma işlemi olduğunu belirterek varillerin temizlenme işleminin, sonuçların Tübitak’tan gelmesinin ardından yapılacağını kaydetti. Birpınar, çıkacak sonuçların soruşturmanın selameti açısından Cumhuriyet Savcılığı’na verileceğini belirtti. Birpınar ayrıca bölgedeki çalışmaların aralıksız süreceğini kaydetti.