CHP’li Mustafa Özyürek’ten Gül’e ağır eleştiri

Mustafa Özyürek, ''Sayın Cumhurbaşkanı bir an önce Anayasa'da öngörülen görevlerini yapmalı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek,”Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bir an önce Anayasa’da öngörülen görevlerini yapmaya ve AK Parti’nin sözcüsü gibi anayasal kurumları suçlamaktan vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi.

Özyürek, bugünkü bazı gazetelerde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e atfen, “Bir rektör ataması yaptım, YÖK’ten sadece 3 ismin bulunduğu bir dosya geldi. Yanında da bir ihbar notu vardı. İsimlerden biri için ‘Eşi kara çarşaflıdır’ deniyordu. Ama adam evlenmemiş” şeklinde haberlerin yer almasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Gül’ün, “YÖK’ü yıpratmak için gerçek dışı açıklamalarda bulunduğunu” öne sürdü.

Özyürek, YÖK’ün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen dosyalarda hiçbir zaman hiçbir kişi için sözü edilen nitelikte bir notun yer almadığının” belirtildiğini hatırlattı.

Özyürek, “Sayın Cumhurbaşkanı Gül, YÖK’ü yıpratabilmek için gerçek dışı açıklamada bulundu. Sayın Gül, Pakistan’a giderken uçakta gazetecilere Osman Gazi Üniversitesi rektör ataması için YÖK’ten gelen dosyada adaylardan biri için ‘eşi kara çarşaflıdır’ şeklinde ihbar not bulunduğunu, araştırma sonunda o adayın bekar olduğunu tespit ettiğini açıkladı” dedi.

“Gül, bir anayasal kurumla kavgaya girişmiştir”

Özyürek, “YÖK Başkanı Sayın Erdoğan Teziç yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı’na gönderdikleri dosyalarda hiçbir zaman hiçbir kişi için ihbar notu göndermediklerini bildirdi. Bu durumda Sayın Cumhurbaşkanı’nın belki de Köşk’teki yetkililerden gelen veya Köşk’teki yetkililer tarafından konulmuş olan notu, YÖK’ten gelmiş gibi değerlendirerek YÖK’ü küçük düşüren, aşağılayan açıklamalarda bulunması Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmamaktadır” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı’nın görevinin anayasal kurumlar arasında uyumu sağlamak olduğunu, Cumhurbaşkanı Gül’ün ise bu davranışı ile anayasal bir kurum olan YÖK’ü yıprattığını” savunan Özyürek, “Sayın Gül, bırakın Anayasal bir kurum olan YÖK’le uyumu sağlamayı,YÖK’ü yıpratabilmek için oradan gelmeyen belgelere dayanarak haksız ve insafsız suçlamalarda bulunmuştur” dedi.

CHP’li Özyürek, “Biz Cumhurbaşkanı’nın uzlaşma ile ve tüm milleti temsil edecek bir kişinin seçilmesini istemiştik. Ne yazık ki, AK Parti’nin tek taraflı dayatmalarıyla Sayın Gül’ün seçilmesiyle Türkiye’de yerleşmiş devlet gelenekleri alt üst edilmiştir” şeklinde konuştu.

Özyürek ayrıca, “Sayın Gül, bir anayasal kurumla açık kavgaya girişmiştir. Bu kavgada olmayan,YÖK’ten gönderilmeyen belge varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Biz, CHP olarak Sayın Gül’ün bu davranışından büyük üzüntü duyduğumuzu belirtiyor, kendisini bir an önce Anayasa’da öngörülen görevlerini yapmaya ve AK Parti’nin sözcüsü gibi anayasal kurumları suçlamaktan vazgeçmeye davet ediyoruz” dedi.