CHP’li Şahin’in açıklamalarına tepki büyük

İzmir'in Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in 23 mart 2006 tarihindeki Ankara ziyaretinde "2. Menemen olayı olsun istemiyoruz" tarzındaki açıklamaları Menemen AK Parti ve CHP ilçe teşkilatlarının tepkisini çekti.

Tahir Şahin, bu yıl Kubilay’ı anma etkinlikleri sırasında protokol uygulamasını ihlal ettiği ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gelmeden, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile birlikte yürüyüş yaptığı ve parti bayraklarını kullandığı gerekçesiyle CHP Genel Merkezi tarafından partiden ihraç edilmişti. Daha evvel de Mustafa Sarıgül ‘e destek verdiği için disiplin kuruluna sevk edilen ve partiden 1 yıl uzaklaştırma cezası almıştı.

Savunması alınmak üzere Ankara’ya giden Şahin’e Menemen AK Parti İlçe Başkanı İdris Akkoyun bir basın açıklaması yaparak eleştirdi. Şahin’i kendi şahsi çıkarlarını korumak ve kendi problemlerini tüm Menemen halkına mal etmekle suçlayan Akkoyun, “Belediye Başkanı sayın Tahir Şahin, Ankara’ya savunma vermek amacıyla gitmiştir. Bu CHP’nin iç sorunundur. Bizi bağlamaz. Lakin Menemen’i bağlayan davranışlar söz konusu. Kubilay olayları partinin iç meselesi haline getirildi ve olaylara alet edildi. Şimdi de 2.Menemen olayı gibi adlandırıldı ve bu bizi ve tüm Menemen halkını derinden üzmüştür. Devrim şehidini kendisi ve partisiyle alakalandırmasına bir anlam veremedik. Ne demek 2. Menemen olayı.” dedi. Başkan Akkoyun ayrıca 25 otobüsle Ankara gidilmesini de eleştirerek, “Bir otobüsün ortalama maliyeti 1.500 YTL. 25 tane otobüsle gitti ve geldi. Kimin parasıyla gitti. Bu değirmeninin suyu nereden. Üç milyar maaş alan birinin kendi parasıyla bunları yapması mümkün değil. Menemen hizmet bekliyor. 8 trilyon olan borç 80 trilyonu aştı” şeklinde konuştu. Akkoyun, ayrıca belediye işçilerinin mesai gününde Ankara’ya gitmesinin yasal olarak doğru olmadığını, gidenlerin para aldığının da iddia edildiğini, bunun da araştırılacağını belirtti.

Menemen CHP İlçe Başkanı Ali Sakallı ise Tahir Şahin’i şov yapmakla suçlayarak “Tahir Şahin şov yapmak amacıyla 25 otobüs ile Anıtkabir’e gidiyoruz diye Menemenli birçok insanı ve belediye personelinin tamamına yakınını Ankara’ya götürdü ve kendi savunmasına reklam amacıyla alet etti. Bununla da kalmayıp amacını aşan açıklamalarda bulunmuştur.” dedi. “2. Menemen olayı olsun istemiyoruz” demekle ne demek istediğini soran Sakallı, “Kendisini Şeyh Esat mı, yoksa Derviş Mehmet mi sanmakta. Yoksa kendini T.C. üzerinde mi görmekte. Bu gücü nerden almakta. Amerikan güdümündeki Şişli’den mi almakta” dedi. Sakallı ayrıca Şahin’in “CHP’de demokrasi falan yok” sözlerini de eleştirerek “Kendisini belediye başkanı gösteren CHP değil miydi? O zaman demokrasi vardı da şimdi mi yok? 25 otobüsün parasının nerden geldiğini ve belediye personelin o gün çalışmadığını hatırlatarak savcıları göreve davet ediyorum.” şeklinde konuştu.