CHP’li Sevigen’den ‘solculuk’ tanımı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla başlayan 'soldaki yeni tartışma' giderek büyüyor. Baykal'ın sağ kolu Sevigen, kendisini ve liderini 'alan solcusu' olarak tanımladı.

CHP’de yaklaşan kurultay öncesi sol cephede yeni bir tartışma patlak verdi. CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk solunun siyaset tarzına ilişkin eleştirileri, geniş yankı buldu. CHP lideri Deniz Baykal’ın en yakınındaki isimlerden İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, bu konuda ilginç değerlendirmelerde bulundu. İşte Mehmet Sevigen’in AKŞAM’ın sorularına verdiği yanıtlar:

HALKA GİDECEĞİZ

Sosyal demokratlar sokaktan kopuk mu?

Halka gideceğiz. Ama eskiden beri de bizi buraya getirenlere vefasızlık yapmayacağız. Siyaset biraz da vefa işidir. Parti 4.76 iken, bu partiden milletvekili, belediye başkanı olanlar, büyük imkanlar sağlayanlar, partiyi terk edip gitti. Partiyi bugüne getiren parti militanlarına haksızlık yapıldığı kanaatindeyim.

Eleştiri olunca vefasızlık mı yapılmış oluyor?

Kadrolar birbirini eleştirebilir. Halka karşı eksikliğimiz varsa, halka gideceğiz. Sosyal demokraside, birbirimizin güzelliklerini ortaya çıkaramıyoruz. Birbirimizi onare edip, öne çıkarmıyoruz. Deniz Baykal, partiye bu sevgiyi getirdi. Kurultaylarda dövüş olurdu, bu dönemde bu var mı?

DERS ÇIKARACAĞIZ

Peki Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerinden çıkarılacak dersler yok mu?

Olmaz mı? Her eleştiri bir derstir. Dersi çıkaracağız ama vefasızlık da ikinci eleştiri olur. Dengeyi kurmak lazım.

Genel Başkan, bu eleştirilere nasıl bakar?

Belki, kendi iç dünyasında bir değerlendirmiş, tartmıştır ama çok fazla üzerinde duracağını tahmin etmiyorum.

Kemal Bey’in eleştirilerine (belki genel merkez hariç) katılan çok olur? Ne diyorsunuz?

Yoo. Genel Merkezdeki arkadaşlar da doğru bulmuş. Kemal de, Grup Başkanvekili. Üst kadroda görev yapıyor. Eğer başarısızlık varsa , bunda Kemal’in de payı var. Başarı varsa da bunda da Kemal’in payı var. Herkes kendine düşeni alması gerekir.

Bir partinin hedefi iktidar olmak değil mi?

Sol seçmen belli. En güçlü olduğumuz dönemlerde, (Kıbrıs çıkarmasında-Dağlara taşlara Ecevit yazıldığı dönemde) yüzde 42 almış. Biz de istiyoruz. Bu dönem iktidar olacak. Ancak bunları söylemekle iktidar olunmuyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Çalışmak, koşturmak lazım.

EMEKÇİLER VE KEMİKÇİLER

Sosyal demokratlar neden iktidar olamıyor? Eksiklik nerede?

Türkiye’de sosyal demokrat yapı farklı. Türkiye’nin seçmen yapısı belli. Biz bunu kırmaya çalışıyoruz. Kırabildiğimiz ölçüde gidiyoruz. Biz gecekondulardan geldik. Ama bir salon solcusu, bir de alan solcusu var. Ayrıca bir emekçiler bir de kemikçiler var.

Bir Demirel bir de Baykal

Siz hangi grup solcusunuz?

Biz alan solcusuyuz.

Peki Genel Başkanınız Baykal?

O da alan solcusu. Dikkat edin; eylemlerinin çoğu arazidedir.

Yeterli gezmiyor, dolaşmıyor eleştirisi var?

Nasıl yapmaz. En çok kilometreyi yapan Baykal’dır. Çok çabuk unutuluyor. İnsanlar araştırmıyor.

ÇADIRDA KALDI

Genel Başkan ev ziyareti yapıyor mu?

Yapmaz mı? Haymana’da çadırlarda, sabahlara kadar konaklamadık mı? Deniz Baykal, 3, 4 gün kaldı. Gösterişten hoşlanmaz. Çadırlara arkadan geliyordu. Programları ben yaptığım için bilirim. 

Genel Başkan teşkilatlara yeterli ilgiyi gösteriyor mu?

Deniz Bey, en ücradaki ilçe başkanıyla ilgilenir. Ülkesini, örgütünü iyi tanıyan iki insan bilirim. Biri Sayın Demirel, diğeri Deniz Baykal’dır. Baykal, örgütüne çok hakim. Erzurum’un Tekman ilçe başkanı kim, sorun Baykal bilir. 

Kurultay’da tabanın değişim beklentisi yerine gelecek mi?

Kurultayda değişimler oluyor. Ama insanlar değişimden ne anlıyor onu bilemiyorum. Genel Başkan da söylüyor, değişim olacaktır diye düşünüyorum.

DEĞİŞİMDEN ENDİŞE DUYMUYORUM

Ne ölçüde olacak?

Onu ben bilmiyorum (gülüyor). Ama Deniz Bey, gerekli değişimi yapacaktır. Endişe duymuyorum? Göreceğiz. 

Yönetimde yeni isimler olacak mı?

Oluyor. Her dönemde yeni isimler göreve almıştır. Her dönem gelişim ve değişim olacaktır.

BEN DE DEĞİŞTİM

Sizin de değişmeniz gerektiğini söyleyenler var…

Ben değiştim zaten. Küçük bir iddia oldu, ben yönetimi bıraktım. Partide mutlaka koltuktan güç almamak lazım. İnsanlar güçlerini kendinden, partisinden alır. Ben partiden, halktan güç alıyorum. Öyle çalışıyoruz. Yönetici olmanın anlamı yok. Dikkat edersiniz, eskisinden daha aktif çalışıyorum.