CHP’li vekil: Allah’a sitem normaldir

CHP'li Gökhan Durgun, Suudi Arabistan'da idam cezasına çarptırılan, berber Sabri Boğday'ın "Allah'a küfür" iddiasından yargılanmasını, "Allah'a sitem normaldir. Neden idam edileceğini anlakmakta güçlük çekiyorum." şeklinde değerlendirdi.

CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, Genç berberin bir emekçi olduğunu, ülkesinde iş bulamadığı için Suudi Arabistan’a gidip çalışmak zorunda kaldığını ifade etti.

Durgun, Allah’a sitemi normal olarak değerlendirdiği basın toplantısında bununla alakılı şöyle konuştu; “Bu kardeşimiz yıllarca orada çalışmıştır. Ancak şu günlerde öldürüleceği günü beklemektedir. Suçu da güya tanrıya sitem etmektir. Kimsenin hakkını yememiş, kimseyi öldürmemiş, kimsenin ırzına girmemiş, hırsızlık da yapmamış sadece kendi durumundan kaynaklanan bir nedenle tanrıya güya sitem etmiş. Buda oldukça normaldir. Bunun için adam öldürmenin insani boyutu ne derecedir? Anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bu basit sitem bir ölüm getirmemelidir. Çünkü insan kutsaldır yaşama hakkı da kutsaldır. Sabri Boğday’ın yaşaması için elimizden ne geliyorsa yapmak zorundayız. Müslümanlığı ve Allahı korumak Suudi kralının işi değildir. ”

Tüm umutlarını temyiz mahkemesine ve Suudi Kralı’na bağlayan Boğday’ın gizli mahkemede hiçbir savunma hakkı tanınmadan yargılandığını iddia eden Durgun, bu konuda uluslararası af örgütüne başvurulduğunu belirtti.

Sabri Boğday’ın yaşayıp yaşamayacağını temyiz mahkemesi ve Suudi Arabistan Kralının belirleyeceğini belirten Durgun, “Ancak burada can alıcı bir nokta var. Oda yargının usulüne ve uluslar arası hukuka uygun yapılmamasıdır. Sabri Boğday’a avukat bile tahsis edilmemiş ve mahkeme gizli yapılmıştır. Mahkemeyi kimsenin de izleme şansı olmamıştır. Bu durumda da bir iftiraya kurban giden bu kardeşimiz idam cezasına çarptırılmıştır.” dedi

Sabri Boğay’ın serbest bırakılması için olayı dışişleri bakanlığı aracılığı ile takip ettiğini belirten Durgun, “Cumhurbaşkanımızın girişimleri, olay Kral’a intikal etmediği için sonuç vermemiştir. Ancak ben sayın Cumhurbaşkanından rica ediyorum lütfen bu konunun üzerinde dursun ve gereken hassasiyeti göstermesini istiyorum.” şeklinde konuştu.