CHP’li vekil Haluk Koç’tan Baykal’a ağır eleştiri

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Samsun milletvekili Haluk Koç'tan Baykal'a ağır eleştiri.

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Samsun milletvekili Haluk Koç, partide görevden alınan örgütlerle ilgili yargı kararlarının uygulanmadığını savunarak, ”CHP, yargı kararlarının çöpe atıldığı bir yer oldu” dedi.
Haluk Koç, kurultaya yönelik çalışmalarını sürdürdüğü ve kapısında ”Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi” yazan merkezde, bir basın toplantısı düzenledi.

”CHP üst yönetiminin durumunun yürekler acısı” olduğunu savunan Koç, ”Hukuk dışı uygulamaların katlanarak devam ettiğini” öne sürdü. Genel Başkan Deniz Baykal’ın TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmanın bir bölümünü tutanaklardan okuyan Koç, CHP liderinin hükümeti ”rejimin özünü, temellerini tehdit eden dayatmacı bir anlayışı” sürdürdüğü gerekçesiyle eleştirdiğini, ancak bu anlayışın çok daha acımasız bir şekilde CHP’de yaşatıldığını savundu.

Baykal’ın bütçe konuşmasında hükümetin uygulamalarına yönelik, ”Maalesef demokrasi anlayışımız çok tehlikeli bir şekilde kan kaybetmektedir” dediğini hatırlatan Koç, bu sözleri kendi uygulamalarına yönelik bir ”özeleştiri” olarak kabul ettiğini belirtti. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”CHP, yargı kararlarının çöpe atıldığı bir yer oldu. Seçilmiş örgütler keyfi olarak görevden alınıyor. Yargı göreve iade kararı veriyor ne yazık ki bu örgütler bazen bir saat bazen bir gün sonra yeniden görevden alınıyor, yerine atama kurullar getiriliyor. Bu durumda olan çok sayıda il ve ilçe var. Alınan yargı kararları ne yazık ki MYK tarafından uygulamaya konulmuyor. Mahkeme kararlarına karşı ‘dolan’ uygulanıyor.”

Bir süre önce parti yönetimindeki görevlerinden istifa eden Ankara Milletvekili Eşref Erdem’in açıklamalarına da değinen Koç, ”Yıllarını bu partiye adamış en üst düzeyde yönetici arkadaşlarımız, ‘bu yönetim anlayışıyla çalışılmaz’ diyerek, görevlerini bırakıyor. Genel Başkanımızın öncelikle en yakın çalışma arkadaşından gelen tarihsel dönemde ‘görevi bırakınız’ çağrısına dikkat edilmesi gerekir” diye konuştu.

-”BAYKAL DEMOKRASİSİ”-

CHP’de üst kurulların çalıştırılmadığını, boşalan MYK üyelikleri için seçim yapılmadığını belirten Koç, ”Partideki bütün bu uygulamaların adı olsa olsa Baykal demokrasisi olur” dedi.

Hükümetin kadrolaşmanın ardından şimdi yargı, üniversiteler ve medyaya yönelik bir kuşatmayı başlattığını, CHP’nin AK Parti karşısında mutlaka ”çözüm’ olarak öne çıkması gerektiğini kaydeden Koç, ”CHP, yönetim anlayışını değiştirmek, yenileşme ve gençleşmeyi gerçekleştirmek durumundadır. Tekrar demokrat ve sol olacak ancak bu şekilde AKP’nin tek kale oynamasına izin verilmeyecektir” diye konuştu.

Geçen hafta Trakya’da bazı il ve ilçelere yaptığı gezinin oldukça verimli geçtiğini kaydeden Koç, 8-11 Aralık tarihlerinde de Artvin ve Rize ile bazı ilçelerine gideceğini söyledi.

Haluk Koç, bir gazetecinin Eşref Erdem’le bir araya gelip gelmeyeceklerine yönelik sorusu üzerine, Erdem’le dün TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında bir süre sohbet ettiklerini söyledi. Koç, ”Bizim görüşlerimiz ortada… CHP’nin özgürlükçü, sivil sol bir duruş sergilemesi, yenileşmesi, gençleşmesi gerektiğini söyledik. Sayın Erdem de basına yansıyan açıklamalarında partide A’dan Z’ye bir yenilenme, üst yönetimde değişiklik talebini dile getirmiş” dedi.

Koç, aynı konudaki bir başka soruya da, ”Bugün hava yağmurlu, Pazartesi günü için hava durumunu yaşayıp görmek gerekli” yanıtını verdi.