CHP’li vekil iddia üzerine bıyık bırakacak

TBMM’de milletvekilleri arasında yaşanan ilginç iddialaşmalara geçen hafta bir yenisi daha eklendi.

Ören, görüşmelerin saat 24.00’ten önce biteceğini savunurken Baratalı, “Bu yasa gece yarısından önce bitmez. İddiaya var mısın?” dedi. İddiayı kabul eden Ören, kaybederse yemek ısmarlamayı, Baratalı ise bıyık bırakmayı taahhüt etti.

Saat 24.00’e gelirken yasanın görüşmeleri, verilen tüm önergeler ve konuşmalara rağmen neredeyse tamamlandı. İddiayı kaybedeceğini anlayan Baratalı, çalışmaları uzatmak için bir önerge hazırlayarak Meclis yönetimine sundu. Ancak, Ören ve diğer CHP’li vekiller, Baratalı’nın önergesini Başkanlık Divanı’na ulaşmadan ele geçirerek ortadan kaldırdı. Bu sırada iddiadan bütün CHP’li vekillerin haberi oldu. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından teşekkür konuşması için kürsüye gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de iddiadan haberdar edildi. CHP’li Meclis Katip Üyesi Türkan Miçoğulları, oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili Sadık Yakut’a iddiayla ilgili bilgi verirken, “Size her zaman Baratalı’nın sözünü uzatın derdim; ama bu sefer tersini istiyorum. Baratalı’ya söz vermeyin.” dedi. Yakut, Baratalı’ya not göndererek, “Senin işin Allah’a ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e kaldı.” diye espri yaptı. Şener’in yanına gelen Miçoğulları, teşekkür konuşmasını kısa tutmasını rica etti. Şener, konuşmasını kısa tutarken, Baratalı’nın son hamlesi geldi. ‘Son söz milletvekilinindir’ kuralını hatırlatan Baratalı, yasa hakkında konuşmak üzere söz istedi. Ancak Baratalı’nın bu talebi arkadaşları tarafından engellendi.

Bugüne kadar hiç bıyık bırakmayan Baratalı, CHP ve AK Partili vekillerin ortak çabasıyla iddiayı kaybetti. Kredi Kartları Yasası, gece yarısına birkaç dakika kala TBMM’de kabul edildi. Baratalı, iki dakika farkla iddiayı kaybederken işe hile karıştırıldığını ileri sürdü: “Ören, iddiadan sonra incir, üzüm dağıttı. İşin içine hile girdi. Yoksa, ben kazanırdım. Konuşma hakkımı engellediler.” İddiayı kaybetmesine rağmen bıyık bırakmaya direnen Baratalı, arkadaşlarının ısrarlı hatırlatmalarına dayanamadı. Gelen tepkiler üzerine bıyıklarını bırakan Baratalı, önümüzdeki haftalarda bıyıklı gezecek.