CHP’li vekilin İçİşleri Bakanı’na soru sorması tartışma konusu oldu

"Afyonkarahisar'da Emniyet'e ait altın değerinde 385 bin metre kare araziyi nasıl yatırımlara bedelsiz tahsis ediyorsunuz?"

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) İçişleri Bakanlığı’na ait bir yasa tasarısı görüşülürken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün, İçişleri Bakanı’na, “Afyonkarahisar’da Emniyet’e ait altın değerinde 385 bin metre kare araziyi nasıl yatırımlara bedelsiz tahsis ediyorsunuz?” şeklinde soru sordu. Bu soru, AK Parti ve CHP Afyonkarahisar milletvekilleri arasında tartışma konusu oldu.
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı Sait Açba, Afyonkarahisar’da yatırımlarda işlemlerin yer teslimlerinin yapılması aşamasına gelindiğini söyledi. Açba, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe’nin bu yatırımlara muhalefet ettiğine dair gözlemleri olduğunu belirterek buna açıklama getirmesini istedi.

Geçen hafta İçişleri Bakanlığı’na ait bir yasa tasarısı görüşülürken, CHP Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’ya, “Afyonkarahisar’da Emniyet’e ait altın değerinde 385 bin metre kare araziyi nasıl yatırımlara bedelsiz tahsis ediyorsunuz?” şeklinde soru sordu. Ünlütepe’nin bu sorunun cevabını bildiğini belirten Açba, “Ünlütepe’nin cevabını bildiği bir soru, neden Muğla Milletvekili’ne sorduruluyor. Yatırımları engellemeye yönelik bir çabaya neden Ünlütepe seyirci kalıyor. Ünlütepe, arkadaşını bilgilendirmeliydi.” dedi.

Birilerinin, öküzün altında buzağı aradığını ifade eden Açba, “385 bin metre kare arazi üzerinde 130 trilyonluk 4 yatırımcının talebi var. Bölge trafik, polisevi, kaldırılacak ve alan boşaltılacak. Bu birimler herkesin yanlış yatırım dediği sivil savunma bahçesi içine yerleştirilecek. Yatırımcılar tarafından lojman da dahil bu binalar yapılacak. Üstelik polisevi, iki katına çıkarılacak.” bilgisini verdi.

Açba, en son İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdür ve yetkililerle yaptıkları toplantıda bu karara vardıklarını ve uygulamaya geçildiğini vurguladı. Ünlütepe’nin, yapılan çalışmaların hepsinden haberdar olduğunu kaydeden Açba, Çakır, Erkmen, Sadıkbey, İsmail, Demirçevre köylülerinin ve Afyonkarahisarlı gençlerin işe girmesini istediğini ancak yatırımlar üzerinde bu tür davranışlarına anlam veremediğine dikkat çekti. Ünlütepe’nin açık olması gerektiğine değinen Açba, yatırımlarla ilgili şüphesi varsa görüşebileceklerini dile getirdi.

AK Parti Milletvekili Açba’yla polemiğe girmeyeceğini vurgulayan CHP Milletvekili Ünlütepe, yatırımların gelmesini herkesten çok istediğini belirterek, “Oralar benim kendi köyümün toprakları. Çocukluğum oralarda geçti. Yatırımların gelmesini bekliyorum.” dedi.

Ünlütepe, firma müracaatlarının Sait Açba’ya yapılmasına anlam veremediğe dikkat çekti. Mecliste 150 milletvekili olduklarını dile getiren Ünlütepe, “CHP milletvekilinin soru sormasına ben nasıl karşı çıkarım. Niye sordu diye kavga mı edelim? Bir milletvekili birisine bir şey soruyorsa onu engellemek doğru olur mu? Sait Bey parlamentodaki işleyişi benden daha iyi bilir bize örnek olması lazım. Biraz dinlensin, kendisine istirahat tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

CHP Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün’ün İçişleri Bakanı’na soru yönelttiğinde kendisinin dışarıda olduğunu söyleyen Ünlütepe, “O soru sorulurken ben dışarıdaydım. Afyonkarahisar’la ilgili soru var deyince içeri girdim. Ben kimin kafasından ne geçiyor bilemem ki. Bilsem de engel olamam.” diye konuştu.

Açba’nın çalışmalarını takdirle karşıladığını belirten Ünlütepe, “Sait Bey, herhalde tıkandı. Hükümetin dördüncü yılı Afyonkarahisar’da hiç yatırım yok. Afyonkarahisarlı milletvekili arkadaşlarımdan memnunum. Ama güçleri yetmiyor. Ben muhalefetim şimdi de kabahati ben de buluyorlarsa tebrik etmek lazım.” değerlendirmesini yaptı.