CHP’liler ‘ulema’ sözünü Meclis’e tasidi

ANKARA - CHP Istanbul Milletvekili Hasan Aydin ve Konya Milletvekili Atilla Kart, Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in ulemayla ilgili açiklamalarini Meclis'e tasidi.

Kart, Basbakan Erdogan’a su sorulari yöneltti: ” Anayasa’nin 2 ve 24. maddeleriyle, üye olmaya çalistigimiz AB mevzuati karsisinda, devletin temel niteliklerini degistirmeye yönelik olan böyle bir anlayis, Anayasa’ya yemin etmis Türkiye Cumhuriyeti Basbakani olarak bundan böyle de sürdürecek misiniz? Bu düsünce ve degerlendirmelerinizde israrli misiniz?

Böyle bir anlayis ve uygulama ayni zamanda Anayasi’nin 68/4 ve 69/5 ve 6 maddelerine aykirilik teskil etmesine göre, Anayasal ve toplumsal bir krize yol açtiginizin farkinda degil misiniz? Böyle bir süreci özellikle mi saglamak istiyor sunuz? Yukaridaki aykiriliklari disinda, toplumsal kutuplasmayi tesvik etmesi kaçinilmaz olan böyle bir sürecin yaratabilecegi vahim gelismelerin farkinda degil misiniz?

Bu karardan sonra, AIHM Baskanini aradiginiz yolundaki gazete haberleri dogru mudur? Aradiysaniz ne konustunuz? Böyle bir girisim yargiya müdahale anlamina gelmez mi? Türkiye’de benzeri girisimleriniz oldu mu?”