CHP’liler yumruklarını konuşturdu!

Partililer kongrede birbirine girdi. Gerginlik sırasında yumruklar gösterildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Manisa Merkez İlçe Olağan Kongresi olaylı geçti.

İl Başkanı Vehbi Köse ile eski CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören arasındaki karşılıklı suçlamalarla başlayan gerginlik delegeler arasında yumruklaşmayla devam etti.

Kongreyi takip eden bir yerel gazete muhabiri de çıkan olaylardan nasibini alarak bir partilinin saldırısına uğradı.

Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu’nda yapılan kongreye CHP İzmir eski milletvekillerinden Ali Rıza Bodur, eski Manisa Milletvekili Hasan Ören, İl Başkanı Vehbi Köse, degeler ve partililer katıldı. Kongrenin divan başkanlığına Ali Rıza Bodur seçildi. Şimdiki başkan Hamza Kopal ile Cahit Kaplan’ın aday olduğu kongre gergin başladı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal’ın yaptığı konuşmanın ardından divan başkanı Ali Rıza Bodur ile eski Manisa Milletvekili Hasan Ören arasında tartışma yaşandı. Israrla konuşmak isteyen Ören, gerekli izin verildikten sonra kürsüye gelerek CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü’yü eleştiren bir konuşma yaptı.

“Şahin Mengü neden kongrede yok?” diye tepki gösteren Hasan Ören, “Eskiden de kavgalar olurdu bu partide ancak sonra partililer kolkola girerdi. Şimdi erozyona uğradık. Ancak bu partinin artık değişmesi lazım. Değişmezsek 2009’daki yerel seçimlerde felaket yaşanır” dedi.

Bu sırada salonu terk eden CHP Kadın Kolları üyeleri, mevcut yönetimin partiyi meyhaneye çevirdiğini iddia etti. Partili kadınlar, delege listesine alınmadıkları gerekçesiyle yönetime de tepki gösterdi.

Daha sonra CHP Manisa İl Başkanı Vehbi Köse söz istedi. Ören’in ardından kürsüye gelen CHP İl Başkanı Vehbi Köse, Hasan Ören’i demagoji yapmakla suçladı. Ören’in zaman zaman yerinden kalkarak itiraz etmesi üzerine ikili arasında tartışma başladı. Vehbi Köse, Hasan Ören’e, “Sen yalancısın, dünyanın en yalancı adamısın” diye tepki gösterdi. Bu sırada bazı partililer arasında gerginlik yaşandı.

Saruhanlı teşkilatından üyelerin bulunduğu kısımda başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Yumrukların konuştuğu salonda, bir partilinin pet şişe fırlatmasıyla gerginlik iyice tırmandı. Kavgayı diğer partililer güçlükle önledi. Kavga esnasında kürsüde bulunan İl Başkanı Vehbi Köse, sık sık “sakin olun” çağrısında bulundu. Bu arada çıkan olaylar kongreyi takip eden basın mensuplarına da sıçradı. Bir yerel gazete muhabiri, çıkan kavgayı görüntülemeye çalışırken bir partilinin saldırısına uğradı. Karşılıklı itişmeler sonrası partili, görevliler tarafından salondan çıkarıldı.

Vehbi Köse’nin konuşmasını tamamlamasının ardından eski CHP İl Sekreteri Ahmet Çiftçi bir konuşma yaptı. Çiftçi, 288 delege belirlenirken haksızlık edildiğini, ayrıca toplam 400 delege belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Konuşmalardan sonra seçimlere geçildi. Ancak bazı üyelerin iki adayın listesinde bulunması üzerine divan başkanı Ali Rıza Bodur, söz konusu isimlerin tek listede yer alabileceğini söyledi. Buna itirazlar olunca özellikle divan üyeleriyle partililer arasında bağrışmalar yaşandı. Tartışmalar nedeniyle oylamaya geçilemedi. Bazı partililer divanın bulunduğu platformdan güçlükle uzaklaştırıldı.