CHP’nin Irak kitabı AK Parti’de

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mir Mehmet Fırat'ın Baykal'ın 1 Mart tezkeresindeki sözleri ile şimdiki sözlerine yönelik eleştirisine CHP'li Ali Topuz Irak kitabı ile cevap verdi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, ”CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, 1 Mart tezkeresinde söyledikleri ile bugün söylediklerini milletin takdirine bıraktığını” belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’a, ”CHP’nin Irak Günlüğü” adlı kitabı gönderdi. Topuz, kitapla birlikte gönderdiği mektupta, CHP’nin Irak konusundaki düşüncesinde değişiklik olmadığını bildirdi.

Ali Topuz, dün ne söyledilerse, bugün de aynı şeyi söylediklerini ifade ederek, ”Gönderdiğimiz kitabı incelerseniz, görüş farklılığımızın olmadığını görürsünüz” dedi. CHP’nin 2003’te hazırladığı kitapta, grup başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç’un önsözü yer alıyor.

Önsözde, ”TBMM’nin, 1 Mart 2003’te tarihinin önemli kararlarından birini aldığı; bu kararla Türkiye Cumhuriyetinin dış baskılarla güdümlenemeyecek, Atatürk’ün bıraktığı çizgide bağımsız bir devlet olduğunu tüm dünyaya ilan ettiği” belirtildi. Kitapta, Baykal’ın, çeşitli tarihlerde Irak konusunda yaptığı konuşmalar, milletvekillerinin 1 Mart tezkeresine ilişkin açıklamaları yer alıyor.