CHP’nin kongresi internet üzerinden canli yayinlanacak

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 31. Olagan Kurultayi'nin www.chp.org.tr adresi üzerinden 48 saat süreyle canli yayinlacagi bildirildi.

Genel kuruldan yerel, bölgesel ve ulusal televizyon kanallarina sifresiz, logosuz, ücretsiz olarak görüntü saglanacak. Kurultay salonunda basin mensuplari için internet erisimi de saglanacak. Genel kurulu, 72 medya kurulusundan 527 gazetecinin giris karti aldigi belirtildi.

CHP 31’inci Olagan Kurultayy, yarin yapilacak. Atatürk Spor Salonu’nda iki gün sürecek kurultayda, bin 78’i seçilmit olmak üzere, toplam bin 264 delege oy kullanacak. Il kongrelerini yapamayan Nidde ve Van, kurultaya delege gönderemeyecek. Kurultayyn ilk gününde, genel Batkanlyk seçimi yapylacak.

CHP Samsun Asarcyk Ylçe Batkany Bülent Baskyn daha önce genel batkanlyda aday oldudunu açyklamytty. Ancak CHP Tüzüdü’ne göre genel batkanlyda aday olabilmek için, üye tam sayysynyn en az yüzde 20’sinin yazyly önerisi gerekiyor.

Genel Batkan Deniz Baykal, kurultayda yeniden genel batkanlyda aday olacak. Kurultayda Tüzük Komisyonu ile Temel Sorunlar, Temel Çözümler Komisyonu olutturulacak. Tüzük deditiklidiyle ilgili rapor görütülerek oylanacak.

Delegeler, ikinci gün Parti Meclisi’nin (PM) 80 asil ve 20 yedek üyesini, Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) 15 asil ve 15 yedek üyesini belirlemek için sandyda gidecek.

Tüzük kurultayy toplanmasy için imza verenler arasynda bulunan CHP Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay, CHP Ystanbul Milletvekili Hasan Aydyn ve eski Adyyaman Milletvekili Celal Topkan, ‘antidemokratik ve metru oldudu’ gerekçesiyle kurultaya katylmayacaklaryny açyklady.