‘CHP’nin varisleri mirasa ihanet etti’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin Atatürk'ün mirasına ihanet ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Bornova ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, “çağdışı” olarak nitelendirdiği CHP’nin bir çakılı çivisi bile bulunmadığını ifade etti. Kendilerinin yaptıkları icraatlarıyla bir zihin değişimi gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “CHP zihniyeti şunu yaptık, bunu yaptık diyor. Bakın bakalım ne yapmış? Bir çakılı çivisi bile yok. Göremezsiniz.” dedi.

CHP’nin hakaret ettiğini, sıkıştıkları zaman Atatürk’e sığındıklarını ifade eden Erdoğan, “Atatürk’ten geçinirler. CHP’yi Atatürk kurdu ama, varisleri bu mirasa ihanet etti. Atatürk’ün vasiyetine bunlar ihanet etti. Türk Dil Kurumu, Türk Tarih kurumu’na verilmesi gereken ödemelerini yapmadıklarını biz söylediğimizde inkar ettiler. Ama mahkeme kararı ortada. Biz söylediğimiz zaman belgeye dayanırız.” diye konuştu.

Sözleri sık sık “Millet seninle gurur duyuyor”, “Vur vur inlesin, Baykal dinlesin” sloganlarıyla kesilen Erdoğan’a büyük sevgi gösterileri yapıldı. Erdoğan, medyanın icraatlarına yer vermediğini ifade ederek, gençlerin ve hanımların yapılan hizmetleri vatandaşlara anlatılması gerektiğini belirtti. 3 Y projesi yani yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla mücadele kapsamında büyük mesafeler alındığını belirten Erdoğan, 75 bin dersliğin bu hükümet döneminde gerçekleştirildiğini anlattı.

İlköğretimde destek için erkek öğrencilere 18 YTL, kız öğrencilere 12 YTL, lisede erkek öğrencilere 28 YTL, kız öğrencilere 39 YTL verileceğini anlatan Erdoğan, “Parayı kime vereceğiz. Anneye vereceğiz. Yani anne pozitif ayrımcılık yaptık. Babaya verip dumana gitmesin istedik.” dedi.

Okuma yazma oranını yüzde 100’e çıkartmak için ilköğretimde ücretsiz ders kitabı verme uygulamasının liselerde de başlatılacağını ifade eden Erdoğan, yurtlarda da ranza sisteminde yatak sistemine geçerek eğitimi cazip hale getirmeye başladıklarını anlattı.

Bilgisayarlı eğitimde öğretmemlerin laptop sahibi yapılması ve okullara bilgisayar eksikliklerinni giderilmesi için İzmir’e 26 bin bilgisayar gönderileceğini de kaydeden Erdoğan, özel okullardan hizmet alımını gündeme getirdiklerini hatırlattı. Ancak her yaptıkları icraat arkasında irticanın hortlatılacağı iftirasıyla karşılaştıklarından yakınan Erdoğan, dışardan doktor getirmek istediklerini söyleyince de “Arap sermayesini getirmek için arap doktor” getireceklerinin iddia edildiğini anlattı. Erdoğan, bu tür konulan sınırlamaları söküp atacaklarını belirtti. Daha çok şeyler olacağını anlatan Erdoğan, muhafeletin hayalinin fiillerine ulaşamayacağının altını çizdi.

“Yeni bir şey icat ettiler. Beyaza siyah, siyaha beyaz diyorlar. Bunlara göre iki kere iki gece 5, gündüz üç yapıyor” şeklinde konuşan Erdoğan, eksi 23 derecede bile Güneydoğu’da halkın meydanları doldurduğunu ifade etti. Sarıkamış’ta duble yol getirdikleri için burada İnsbruck, Davos kayak merkezlerinin benzerinin kurulması çalışmalarının hedeflendiğini belirten Erdoğan, “Yol medeniyettir, medeniyet.” şeklinde konuştu.